Nowe zasady rozliczania wynajmu forsowane przez Ministerstwo Finansów w podatkowym pakiecie Polskiego Ładu nie zostaną złagodzone. Fiskusa nie przekonały krytyczne uwagi zgłaszane podczas publicznych konsultacji. Skarbówce nie podoba się to, że wynajmujący dzięki odliczaniu kosztów często w ogóle nie płacą podatku. I chce to zmienić.

W jaki sposób? Zgodnie z projektem Polskiego Ładu w przyszłym roku wszyscy zarabiający na tzw. najmie prywatnym mają płacić zryczałtowany podatek. Liczony od przychodów, bez możliwości odliczania kosztów.

Czytaj więcej

"Polski Ład" PiS: zabiera firmom podatkowe korzyści z wynajmu

Oczywiście ryczałtem można rozliczać się już teraz, wielu osobom się jednak nie opłaca. Opodatkowanie według skali daje bowiem szanse na odliczanie wielu związanych z najmem kosztów. Największe są wydatki na zakup mieszkania, je można rozliczać poprzez odpisy amortyzacyjne. Jeśli kupiliśmy lokal używany wcześniej przynajmniej przez pięć lat, stosujemy indywidualne stawki. Gdy przyjmiemy maksymalną, czyli 10 proc., przez dziesięć lat w ogóle możemy nie płacić podatku.

W koszty wolno wrzucić też inne wydatki – na remonty, czynsz, media, zakup wyposażenia, odsetki od kredytu. W sumie daje to znaczne podatkowe oszczędności. Z Polskiego Ładu wynika, że w przyszłym roku się skończą. „Wszystkie osoby osiągające przychody z najmu prywatnego będą opłacać uproszczony, zryczałtowany podatek" – pisze resort finansów.

Ile więc zapłacą fiskusowi? 8,5 proc. przychodów do 100 tys. zł oraz 12,5 proc. od nadwyżki. Podatek trzeba naliczyć od każdej złotówki, na ryczałcie nie ma bowiem kwoty wolnej.

Czytaj więcej

Najem mieszkań bez świadectw charakterystyki energetycznej - jest luka w projekcie ustawy

Co pozostaje tym, którzy koniecznie chcą odliczać koszty? Założenie działalności gospodarczej i rozliczanie najmu w firmie. Wtedy mogą wybrać skalę podatkową albo liniowy 19-proc. PIT. Ale wydatków na zakup mieszkań i tak nie odliczą. Polski Ład zakazuje bowiem ich amortyzacji. Pozostają im inne koszty. A na skali kwota wolna od PIT oraz możliwość płacenia podatku w pierwszym progu (17 proc. dochodu). Trzeba jednak pamiętać, że prowadzenie firmy wiąże się z obowiązkiem zapłaty składek ZUS, w tym zdrowotnej. Na skali ta ostatnia ma wynosić 9 proc. dochodu. Na liniowym PIT składka zdrowotna będzie w wysokości 4,9 proc. dochodu (ale tu nie ma kwoty wolnej od podatku).

Zastrzeżenia do propozycji resortu finansów zgłosiło wiele organizacji. BCC twierdzi, że negatywnie wpłyną na rynek najmu mieszkań. Konfederacja Lewiatan uważa, że podwyżka obciążeń fiskalnych może przełożyć się na wzrost cen najmu. Stowarzyszenie Mieszkanicznik w petycji do premiera zaapelowało o niewprowadzanie przymusu ryczałtu dla prywatnego najmu i pozostawienie możliwości amortyzacji mieszkań. – Skoro podatnik nie ma prawa rozliczyć wszystkich racjonalnie poniesionych wydatków, to czemu ma wykazywać wszystkie uzyskane przychody? – pyta stowarzyszenie.

Etap legislacyjny: przed pierwszym czytaniem w Sejmie