Wynajęty pokój można rozliczyć w kosztach firmy. Jest interpretacja

Przedsiębiorca zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatki na wynajęcie lokalu w mieście, w którym wykonuje usługi dla klienta. Interpretacje fiskusa są pozytywne.

Publikacja: 18.04.2024 04:30

Wynajęty pokój można rozliczyć w kosztach firmy. Jest interpretacja

Foto: materiały prasowe

Masz kontrahenta w innym mieście i nie dasz rady codziennie do niego dojeżdżać? Wynajmij mieszkanie bądź pokój, rozlicz je w kosztach i zaoszczędź na podatku. Skarbówka nie ma nic przeciwko.

Fiskus potwierdza, że czynsz jest kosztem uzyskania przychodów

Potwierdza to ostatnia interpretacja w sprawie przedsiębiorcy działającego w branży transportowej. Dla kontrahenta świadczy tzw. usługi wspomagające. Między innymi pełni dyżury telefoniczne, na które musi się zgłosić w ciągu godziny od wezwania. Baza klienta znajduje się w miejscowości oddalonej o 300 kilometrów od miasta, w którym przedsiębiorca jest zameldowany i ma zarejestrowaną działalność. Nie może do niej dojeżdżać, wynajął więc nieopodal pokój.

Czy może rozliczać czynsz w kosztach swojej firmy? Tak. Skarbówka przyznała, że skoro wynajęcie pokoju jest niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej, to wydatki na czynsz mają związek z firmowym przychodem. Nie są to wydatki osobiste, można je więc zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów (interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0112-KDIL2-2.4011.225.2024.2.MW).

Korzystna interpretacja dla informatyka

To nie pierwsza pozytywna odpowiedź fiskusa w sprawie wynajmowanych lokali. Wcześniej zgodził się np. na rozliczenie w kosztach mieszkania wykorzystywanego przez informatyka. Ma do kontrahenta 130 kilometrów, a we wniosku o interpretację podkreślał, że jest odpowiedzialny za ważny projekt i nie może zarządzać nim zdalnie. Musi regularnie przebywać w biurze klienta, konsultować się z zarządem, spotykać z innymi programistami. Przez codzienne wielokilometrowe podróże ma problemy z punktualnością i organizacją pracy, dlatego wynajął mieszkanie blisko klienta. Czy może je rozliczyć w kosztach? Fiskus nie miał nic przeciwko (interpretacja nr 0115-KDIT3.4011.104.2023.2.PS).

Czytaj więcej

PIT 2023: pracownik zdalny może skorzystać z ulgi na dojazdy

Dobre informacje także dla prawniczki

Skarbówka zgadza się na rozliczenie kosztów wynajmu także wtedy, gdy odległości od domu do klientów są mniejsze. Potwierdza to interpretacja w sprawie prawniczki, która ma kancelarię w mieście oddalonym o 20 km od jej domu. Wynajęła tam też mieszkanie. I chce zaliczyć wydatki na wynajem do kosztów uzyskania przychodów.

Czy jest to możliwe? Prawniczka argumentowała, że mieszkanie zapewnia jej dyspozycyjność, może bowiem w każdej chwili spotkać się z klientami. W okolicy załatwia też inne służbowe sprawy, np. w urzędach, prokuraturze, sądzie. Dojazdy z domu zajmują jej przynajmniej pół godziny, dzięki wynajętemu mieszkaniu może ten czas wykorzystać efektywniej (m.in. na regenerację). To przekonało urzędników, którzy zaakceptowali rozliczenie wydatków w kosztach kancelarii (interpretacja nr 0113-KDIPT2-1.4011.697.2020.1.AP).

Dowody na koszty
Musi być związek wydatku z działalnością

 Interpretacje w sprawie wynajmowanych lokali są korzystne dla przedsiębiorców (oprócz opisanych wyżej, także dotyczące np. koszykarza czy pilota). Skarbówka często zastrzega jednak, że do udokumentowania kosztów nie wystarczą dowody wynajęcia mieszkania/pokoju i poniesienia wydatku (umowa, rachunki, przelewy). Przedsiębiorca musi mieć też dowody potwierdzające, że wykonuje usługi wymagające pobytu w miejscowości, w której wynajmuje lokal. Na przykład umowę z kontrahentem, z której wynika zakres jego obowiązków. Dzięki temu będzie możliwe „ustalenie w sposób bezsporny związku przyczynowego poniesionych wydatków z uzyskanymi przychodami” – podkreślają urzędnicy.
Musimy też pamiętać, że fiskus na ewentualnej kontroli może sprawdzić, czy podane we wniosku o interpretację okoliczności sprawy odpowiadają rzeczywistości. I czy rozliczane w kosztach mieszkanie jest faktycznie, tak jak pisze przedsiębiorca, niezbędne w jego działalności. Jeśli okaże się, że nie, pozytywna interpretacja może na nic mu się nie przydać.   

Masz kontrahenta w innym mieście i nie dasz rady codziennie do niego dojeżdżać? Wynajmij mieszkanie bądź pokój, rozlicz je w kosztach i zaoszczędź na podatku. Skarbówka nie ma nic przeciwko.

Fiskus potwierdza, że czynsz jest kosztem uzyskania przychodów

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt