Fiskus: firma w USA to nie zakład, zapłaci podatek w Polsce

Zdaniem polskiego fiskusa firma handlowa w USA to nie zakład, przedsiębiorca zapłaci podatek tylko w Polsce. Ale skarbówka zza oceanu może uznać inaczej.

Publikacja: 08.09.2021 07:03

Fiskus: firma w USA to nie zakład, zapłaci podatek w Polsce

Foto: Adobe Stock

Dla wielu polskich podatników normą jest prowadzenie działalności gospodarczej za granicą. W tego typu działalności pojawiają się jednak problemy z właściwym rozliczeniem dochodów osiąganych w innym kraju.

W najnowszej interpretacji (nr 0112-KDIL2-2.4011.501. 2021.1.KP) skarbówka wyjaśniła, kiedy dochodzi do powstania zagranicznego zakładu i co to oznacza w praktyce. Może się jednak okazać, że nawet uzyskanie korzystnej interpretacji polskiego fiskusa nie da podatnikowi gwarancji, że rozlicza się prawidłowo.

Czytaj więcej

Kto rozliczy podatek pracownika zakładu spółki zagranicznej

Działalność handlowa

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odpowiedział na pytanie polskiego podatnika, który jako jedyny wspólnik zamierza utworzyć spółkę typu limited liability company (LLC), zgodnie z prawem amerykańskim, mającą cechy zarówno spółki kapitałowej, jak i osobowej. Celem jest prowadzenie działalności handlowej na terenie USA we współpracy z lokalną firmą. Model działania będzie polegał na zamawianiu towaru w krajach trzecich (innych niż Polska i Stany Zjednoczone), a następnie dostarczaniu ich do USA za pośrednictwem producenta lub wyspecjalizowanych firm transportowych.

Wnioskodawca będzie zarządzał firmą z Polski: będzie zamawiał towary, negocjował z producentami, nadzorował transport, przygotowywał oferty i kampanie reklamowe. Nie posiada i nie będzie posiadać biura na terytorium USA. Nie będzie też zatrudniał tam żadnych pracowników. Firmę zakłada, by dotrzeć do szerszego grona odbiorców, gdyż z jego rozeznania rynku wynika, że konsumenci amerykańscy o wiele chętniej nabywają towary od lokalnych przedsiębiorstw.

Wnioskodawca miał wątpliwości, jak rozliczyć zyski spółki. Uznał, że skoro jest polskim rezydentem podatkowym, przebywającym na terenie Polski ponad 183 dni w roku, wyłącznie tu zapłaci podatek.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się z jego opinią. Potwierdził też, że zgodnie z prawem USA przedsiębiorstwo mające jednego właściciela, np. spółka typu LLC, nie jest uznawane za podmiot odrębny od właściciela. Opisywana reguła odpowiada koncepcji podmiotów transparentnych podatkowo. Spółka LLC będzie zgodnie z prawem polskim traktowana jako niemająca osobowości prawnej. Wnioskodawca zapłaci więc PIT od dochodu z udziału w spółce niebędącej osobą prawną.

Co stanowi traktat

Dyrektor KIS wskazał, że kwestie te należy rozpatrywać z uwzględnieniem traktatów międzynarodowych. Zgodnie z art. 8 ust. 1 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a USA z 1974 r. zyski przedsiębiorstwa umawiającego się państwa powinny być opodatkowane tylko w tym państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność gospodarczą w drugim państwie przez położony tam zakład. Kluczowe jest więc rozstrzygnięcie, czy spółka LLC stanowi zakład. Zgodnie z art. 6 ust. 1 umowy określenie „zakład" oznacza stałe miejsce, w którym całkowicie lub częściowo wykonuje się działalność gospodarczą przedsiębiorstwa. Jest to w szczególności filia, biuro, fabryka, warsztat.

Kryteria oceny

Dyrektor KIS zgodził się z podatnikiem, że brak jest materialnego substratu działalności wnioskodawcy na terenie USA, który uzasadniałby istnienie tam zakładu podatkowego. To oznacza, że prowadzenie działalności za pośrednictwem zawiązanej w USA transparentnej podatkowo spółki typu LLC, która prowadzona będzie z Polski przez polskiego rezydenta, nie będzie stanowić jego zagranicznego zakładu. W konsekwencji wnioskodawca, jako polski rezydent podatkowy, rozliczać będzie cały przychód według polskiej ustawy o PIT. Zastosuje art. 8 ust. 1 i 2 ustawy, odnoszący się do przychodów z udziału w spółce niebędącej osobą prawną.

W przypadku gdy polski przedsiębiorca ma zakład za granicą, zyski wypracowane przez ten zakład musi rozliczyć w kraju jego położenia. Jednocześnie może zastosować metodę unikania podwójnego opodatkowania. W umowie z USA obowiązuje metoda proporcjonalnego odliczenia, zgodnie z którą zyski zakładu położonego za granicą będą podlegały opodatkowaniu także w Polsce. Jednocześnie podatnik zaliczy daninę zapłaconą za granicą na poczet podatku należnego w kraju.

Opinia dla „Rzeczpospolitej"
Paweł Chodziński, adwokat, counsel w DLA Piper

Wydanie interpretacji indywidualnej przez polskie organy podatkowe odnośnie do zakładu w USA nie przesądza sprawy, gdyż może być ona oceniana także, a może przede wszystkim, przez amerykańskie władze podatkowe (IRS). Ewentualny spór między polskimi a amerykańskimi organami podatkowymi będzie rozstrzygany na podstawie zapisów traktatu. Powstanie zagranicznego zakładu polskiego wspólnika w związku z działalnością prowadzoną przez transparentną podatkowo LLC może skutkować obowiązkiem dokonania stosownych rejestracji podatkowych i odprowadzania podatków w USA. Wydanie w tej sprawie interpretacji przez polski organ podatkowy może dodatkowo skomplikować sytuację, gdyby obowiązek zapłaty podatku dochodowego pojawił się jednak w USA, a podatnik chciał skorzystać z właściwej metody unikania podwójnego opodatkowania na potrzeby rozliczenia podatkowego w Polsce.

Dla wielu polskich podatników normą jest prowadzenie działalności gospodarczej za granicą. W tego typu działalności pojawiają się jednak problemy z właściwym rozliczeniem dochodów osiąganych w innym kraju.

W najnowszej interpretacji (nr 0112-KDIL2-2.4011.501. 2021.1.KP) skarbówka wyjaśniła, kiedy dochodzi do powstania zagranicznego zakładu i co to oznacza w praktyce. Może się jednak okazać, że nawet uzyskanie korzystnej interpretacji polskiego fiskusa nie da podatnikowi gwarancji, że rozlicza się prawidłowo.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP