Mamy dwie wiadomości dla podatników. Dobrą: już za kilka miesięcy zniknie obowiązek składania deklaracji VAT, wszystkie dane trafią do skarbówki w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Złą: projekt nowelizacji ustawy o VAT, który ma uprościć życie przedsiębiorcom, przewiduje dla nich nowe surowe sankcje.

Czytaj także: Przyjaciela? Po kieszeni? Grzywną?

Firmy obawiają się sankcji w VAT

Jeśli podatnik prześle ewidencję zawierającą błędy, naczelnik urzędu skarbowego może nałożyć na niego 500 zł kary za każdą stwierdzoną nieprawidłowość. Najpierw jednak wezwie go do korekty, wskazując, na czym polega pomyłka. Podatnik będzie miał 14 dni, by poprawić JPK zgodnie z sugestią fiskusa.

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie „Rzeczpospolitej" wyjaśnia, że celem jest zdyscyplinowanie podatników do poprawnego składania JPK. Chodzi o to, by umożliwić skarbówce skuteczną analizę danych zawartych w pliku.

„Nie jest naszym zamiarem nakładanie kar za literówki czy błędy, które nie mają znaczenia dla procesu analizowania plików. Błędem, wobec którego będziemy prosili o skorygowanie JPK_VAT pod groźbą kary, będzie np. wpisanie numeru NIP w miejsce daty otrzymania faktury lub nazwy podmiotu w miejsce adresu" – wyjaśnia resort.

Zdaniem ekspertów nie jest to jednak oczywiste.

– Na razie przepis jest jednoznaczny. Kary grożą za każdy błąd, a więc i za nieprawidłowe wyliczenie kwoty VAT, i za literówki – mówi Arkadiusz Łagowski, partner w kancelarii Martini i Wspólnicy.

Nie ma też pewności, na kogo kary będą nakładane. Mecenas Jacek Matarewicz z Kancelarii Ożóg Tomczykowski wyjaśnia, że 500 zł mają płacić spółki.

– Przepis jest jednak tak skonstruowany, że nie wiadomo, czy drobny przedsiębiorca uniknie sankcji – podkreśla i dodaje, że trzeba go poprawić.

Podatnicy nie uchylą się od odpowiedzialności, gdy błąd w ewidencji podatkowej popełni biuro rachunkowe, któremu zlecili rozliczenie.

Zapowiedź sankcji niepokoi przedsiębiorców.

– Nakładanie kolejnych kar za coraz mniejsze przewinienia to niestety stała tendencja – mówi Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej.

Potwierdza to przedstawiony niedawno przez resort sprawiedliwości projekt podwyższający grzywny i mandaty za przestępstwa i wykroczenia skarbowe.