Korekta deklaracji VAT: po zamknięciu jednoosobowej firmy nie trzeba się rejestrować

Podatnik, który zamknął jednoosobową firmę nie musi się ponownie rejestrować na VAT, żeby skorygować deklarację.

Aktualizacja: 06.03.2019 15:09 Publikacja: 06.03.2019 15:00

Korekta deklaracji VAT: po zamknięciu jednoosobowej firmy nie trzeba się rejestrować

Foto: 123rf

Wśród wielu podatników pokutuje przekonanie, że fiskus, który reprezentuje silniejszego tj. państwo może więcej. Niestety czasami okazuje się, że przekonany o tym jest sam fiskus. Przykładem jest sprawa dotycząca prawa do korekty VAT, którą w środę na korzyść podatniczki przesądził Naczelny Sąd Administracyjny.

Czytaj także: Bez faktur podatku nie odliczysz

Sprawa dotyczyła podatniczki prowadzącej jednoosobową firmę. We wniosku o interpretację wyjaśniła, że jest czynnym podatnikiem VAT i dokonywał czynności opodatkowanych podatkiem VAT, ale w związku z trwającym postępowaniem podatkowym zawiesiła wykonywanie działalności. W dłużej perspektywie zamierza nawet zamknąć firmę.

Kobieta zauważyła, że postępowanie nie zostało zakończone i wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie nie zostanie zakończone. Jednak w związku z nadpłatą VAT (nadwyżka podatku naliczonego nad należnym) podatniczka po zakończeniu postępowania podatkowego zamierza złożyć korektę deklaracji VAT-7. Chciała się upewnić czy takie prawo przysługuje jej po zaprzestaniu wykonywania działalności za okres, w którym ją prowadziła?

Po głębokim namyśle i gruntownej analizie przepisów fiskus odpowiedział, że nie. Tłumaczył, że prawo do składania deklaracji oraz ich korekt mają, ci, którzy posiadają status podatnika VAT. W przypadku utraty takiego statusu przepisy nie przewidują możliwości składania korekty deklaracji. A to dlatego, że w momencie utraty statusu podatnika, traci on prawo do składania deklaracji i tym samym ich korekty.

Taka koncepcja nie spodobała się podatniczce. Interpretację zaskarżyła więc do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach i wygrała. Przypomniał, że jest zobowiązany do prokonstytucyjnej wykładni prawa. Dlatego wynikająca z wykładni językowej art. 81 ordynacji podatkowej norma pomijająca wśród podmiotów uprawnionych do złożenia korekty deklaracji i wystąpienia z wnioskiem o zwrot nadpłaty VAT byłego podatnika tego podatku - osobę fizyczną - wykreśloną z rejestru jest niedopuszczalna. W praktyce uniemożliwia bowiem realizację wskazanej wierzytelności, pozbawia taki podmiot ochrony prawnej i prowadzi do niesłusznego wzbogacenia Skarbu Państwa kosztem tej osoby.

WSA nie miał wątpliwości, że rozumowanie fiskusa nie odpowiada podstawowym zasadom rządzącym opodatkowaniem VAT i w rezultacie prowadzi do absurdalnych wniosków nie do zaakceptowania w państwie prawa.

Osoba fizyczna wykreślona z rejestru VAT zachowuje status podatnika tego podatku w odniesieniu do okresu rozliczeniowego, w którym podatnikiem tego podatku była. Za takim stanowiskiem przemawia też możliwość weryfikacji przez organ podatkowy deklaracji podatkowej VAT-7, a więc samorozliczenia w prowadzenia postępowania i wydania decyzji określenia zobowiązania podatkowego również w stosunku do osoby fizycznej po jej wykreśleniu z rejestru podatników VAT.

To, że kobieta ma prawo do korekty ostatecznie potwierdził NSA. Nie zgodził się, że warunkiem skutecznego dokonania korekty po zaprzestaniu działalności i wykreśleniu z rejestru VAT jest ponowna rejestracja jako podatnika tego podatku. NSA podkreślił, że istotne jest tylko czy ktoś był czynnym podatnikiem VAT na moment powstania zobowiązania, tj. liczy się czas, gdy powstało korygowane zobowiązanie.

Istotna okazała się też konstytucja. Zauważył, że fiskus ma możliwość wszczęcia kontroli podatkowej po wyrejestrowaniu podatnika. A skoro tak to podatnik ma prawo do korekty. Przemawia za tym konstytucyjna zasada demokratycznego państwa prawa. Jak tłumaczyła sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek gdyby było inaczej byłaby to ewidentna niesprawiedliwość, której nie da się pogodzić z konstytucją. Wyrok jest prawomocny.

Sygnatura akt I FSK 209/17

Wśród wielu podatników pokutuje przekonanie, że fiskus, który reprezentuje silniejszego tj. państwo może więcej. Niestety czasami okazuje się, że przekonany o tym jest sam fiskus. Przykładem jest sprawa dotycząca prawa do korekty VAT, którą w środę na korzyść podatniczki przesądził Naczelny Sąd Administracyjny.

Czytaj także: Bez faktur podatku nie odliczysz

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO