Zbigniew Derdziuk, nowy-stary prezes ZUS rozpoczyna pracę

Następca Gertrudy Uścińskiej wraca na stanowisko po ponad dziewięcioletniej przerwie. Za pierwszej kadencji Zbigniewa Derdziuka w ZUS wdrożono kilka istotnych reform.

Publikacja: 30.04.2024 13:27

Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS

Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

"Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę na stanowisku prezesa ZUS" - poinformował we wtorek Zakład Ubezpieczeń Społecznych na platformie X.

 Akt powołania wręczyli Derdziukowi wiceminister rodziny Sebastian Gajewski oraz przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS Liwiusz Laska.

Czytaj więcej

Bezkrólewie w ZUS trwa. Do czego potrzebny następca prof. Uścińskiej?

10 stycznia premier Tusk odwołał prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertrudę Uścińską. Wniosek do premiera o odwołanie Uścińskiej złożyła minister rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Czytaj więcej

Premier Donald Tusk odwołał ze stanowiska prezes ZUS

Prezesa ZUS powołuje premier na wniosek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Zbigniew Derdziuk w ZUS

Kierował ZUS od października 2009 r., dymisję ze stanowiska złożył niespodziewanie w lutym 2015 r.  W trakcie tych ponad pięciu lat jego kierownictwa polski system emerytalny przeszedł bardzo głębokie zmiany, porównywalne jedynie z reformą wprowadzającą trzy filary emerytalne w 1999 r. Najważniejszą zmianą było przekazanie ponad 50 proc. środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych na indywidualne subkonta w ZUS-ie. Derdziuk musiał jednak także przeprowadzić urząd przez zmiany wynikające z podwyższenia wieku emerytalnego, a także z uchwalonego w 2008 r. systemu emerytur pomostowych. Jednak poza zmianami regulacyjnymi ZUS przechodził też duże zmiany wewnętrzne.

Czytaj więcej

Derdziuk już nie jest prezesem ZUS

Kim jest Zbigniew Derdziuk

Zbigniew Derdziuk urodził się w 1962 r. Przez większość swojej kariery zawodowej związany był z instytucjami publicznymi lub spółkami po części zależnymi od Skarbu Państwa. Był m.in. dyrektorem w Telewizji Polskiej, dyrektorem Gabinetu Szefa Kancelarii Sejmu, dyrektorem biura promocji i informacji PKO BP i dwukrotnie – wiceprezesm Banku Pocztowego. Sprawował też funkcje ministra w kancelarii premiera Jerzego Buzka oraz Kazimierza Marcinkiewicza oraz Donalda Tuska. 2 października 2009 został po raz pierwszy prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS
Prawnicy
Jeden z najbardziej znanych prawników w Polsce odsunięty od zajęć ze studentami
Prawo dla Ciebie
Pokłosie afery Collegium Humanum? Będzie zaostrzenie przepisów o studiach podyplomowych
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Samorząd
Krzyże w warszawskich urzędach zakazane. Sprawa trafi do prokuratury
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura - rząd proponuje termin
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?