Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 15.07.2025 05:12 Publikacja: 30.04.2024 13:50
Greta Gerwig
Foto: MICHAEL TRAN / AFP
Skład jury festiwalu w Cannes zawsze jest silny i przemyślany. Dyrektor artystyczny festiwalu Thierry Fremaux, od kilku lat atakowany o zbyt skąpą liczbę konkursowych filmów zrealizowanych przez kobiety, odpowiada, że zjawisko to jest odbiciem sytuacji w całej światowej kinematografii. Dba jednak o reprezentację artystek w jury konkursu głównego. W tym roku zasiądzie w nim pięć kobiet i czterech mężczyzn.
Przewodniczącą tego gremium została Greta Gerwig – aktorka i reżyserka, która wywodzi się z artystycznego, nowojorskiego mumblecore, a w ostatnich latach zaczęła dryfować w stronę Hollywoodu. Po swoim skromnym, ale znakomitym debiucie „Lady Bird” zrealizowała „Małe kobietki”, a wreszcie „Barbie” – ubiegłoroczny wielki przebój, który zarobił 1,5 mld. dolarów. Jakie filmy dziś zachwycają tę niezwykle ciekawą aktorkę i reżyserkę przekonamy się 25 maja.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Latem w kinach można obejrzeć „Piknik pod wiszącą skałą” Petera Weira. Wrócą też na ekrany po 50 latach „Szczęki...
O Złote Lwy tegorocznego Festiwalu Polskich Filmow Fabularnych w Gdyni będzie we wrześniu walczyło 16 tytułów, w...
Paolo Genovese, reżyser przeboju „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” z Kasią Smutniak, proponuje teraz film...
Dokument „Dzieci z Favoriten" jest ważną opowieścią o problemach migracji. Teraz zaktualizowały go wydarzenia os...
Słynny występ w kolońskiej Operze Keitha Jarretta, który przeszedł do historii jazzu, zorganizowała osiemnastola...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas