Skład  jury festiwalu w Cannes zawsze jest silny i przemyślany. Dyrektor artystyczny festiwalu Thierry Fremaux, od kilku lat atakowany o zbyt skąpą liczbę konkursowych filmów zrealizowanych przez kobiety, odpowiada, że zjawisko to jest odbiciem sytuacji w całej światowej kinematografii. Dba jednak o reprezentację artystek w jury konkursu głównego. W tym roku zasiądzie w nim pięć kobiet i czterech mężczyzn.

Przewodniczącą tego gremium została Greta Gerwig – aktorka i reżyserka, która wywodzi się z artystycznego, nowojorskiego mumblecore, a w ostatnich latach zaczęła dryfować w stronę Hollywoodu.  Po swoim skromnym, ale znakomitym debiucie „Lady Bird” zrealizowała „Małe kobietki”, a wreszcie „Barbie” – ubiegłoroczny wielki przebój, który zarobił 1,5 mld. dolarów. Jakie filmy dziś zachwycają tę niezwykle ciekawą aktorkę i reżyserkę przekonamy się 25 maja.

Kto znalazł się w jury festiwalu w Cannes

W jury konkursu głównego znaleźli się: Lily Gladstone nominowana w ostatnim roku do Oscara za rolę w „Czasie krwawego księżyca” Martina Scorsese, francuska gwiazda Eva Green, która wypłynęła na szerokie wody filmowe 20 lat temu w „Marzycielach” Bertolucciego, grała potem m.in. w filmach Ridleya Scota i Tima Burtona, wkrótce będzie można ją oglądać w nowej wersji „Trzech muszkieterów”; Omar Sy - kolejny francuski aktor, pamiętny przede wszystkim ze wzruszającej roli w „Niedotykalnych” Toledano i Nakache’a; Pierfrancesco Favino – włoski aktor robiący karierę w Europie i w Ameryce, znany z ról w filmach Marka Bellocchia, Mario Martone’a, Gianniego Amelio, Michela Placido, ale też Spike’a Lee, Marca Forstera czy Rona Howarda. Reżyserów w jury reprezentują: Hirokazu Kore-eda – wybitny japoński reżyser, twórca m.in. filmów „Jaki ojciec taki syn”, „Dziecięcy świat” czy nagrodzonych Złotą Palmą w Cannes  „Złodziejaszków”; Nadine Labaki – libańska aktorka i reżyserka w 2018 roku wyróżniona w Cannes nagrodą jury za film „Kafarnaum”, nominowany potem również do Oscara; Juan Antonio Bayona – hiszpański reżyser, autor głośnego w ostatnim roku filmu „Śnieżne bractwo”. Zasiądzie też w jury Ebru Ceylan, turecka fotografka i pisarka, współscenarzystka wielu filmów swojego męża Nuri Bilge Ceylana. 

Festiwal w Cannes odbędzie się w tym roku w dniach 14-25 maja.