Podróbki bez zysków, straty bez kosztów - wyrok NSA

Firma, która musiała zniszczyć towary, bo bez zgody właściciela były oznaczone jego logo, nie rozliczy powstałej przez to straty w kosztach.

Publikacja: 11.03.2019 08:35

Podróbki bez zysków, straty bez kosztów - wyrok NSA

Foto: Adobe Stock

Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację fiskusowi w sprawie dotyczącej podatkowych skutków sprzedaży towarów bezprawnie oznaczonych cudzym znakiem towarowym.

Czytaj także: Perfumy też mogą być znakiem towarowym

Chodziło o pościel, obrusy i poszewki oznaczone nadrukowanym wzorem. We wniosku o interpretację polska firma, która zajmuje się sprzedażą akcesoriów wyposażenia domu, wyjaśniła, że od marca do 22 czerwca 2015 r. oferowała te towary z logo, do którego prawa miała inna firma. Spółka dowiedziała się o tym, gdy została wezwana przez kontrahenta z Niemiec do zaprzestania naruszania praw do niezarejestrowanego wzoru wspólnotowego chronionego przez przepisy unijne. Niemiecka spółka poinformowała, że wzór wspólnotowy został przez nią po raz pierwszy zaprezentowany publiczności na targach branżowych we Frankfurcie. W konsekwencji wykorzystywanie go przez polską firmę na oferowanych produktach bez stosownej zgody lub umowy jest bezprawne.

Podatniczka wyjaśniła dalej, że dogadała się z właścicielem znaku. W ugodzie niemiecka spółka zgodziła się jej nie pozywać i zrzekła się roszczeń. W zamian polska spółka zachowała prawa do przychodu ze sprzedaży towarów do 22 czerwca 2015 r., miała zapłacić 13 tys. euro, a resztę zniszczyć. Zapytała o podatkowe skutki ugody.

Fiskus potwierdził, że ma prawo zaliczyć w kosztach podatkowych 13 tys. euro. Uznał jednocześnie, że wypłacając tę kwotę jako płatnik, powinna pobrać zryczałtowany CIT. Kategorycznie zaś odmówił uznania kosztów, gdy chodzi o towary, które musiały zostać zniszczone. Przypominał, że koszty może dać tylko strata powstała na skutek zdarzeń nieprzewidywalnych. Tymczasem spółka dokonała likwidacji produktów, które wytworzyła, naruszając cudze prawa. Urzędnicy podkreślili, że nie osiągnie też przychodu w związku z likwidacją, a w konsekwencji nie można uznać, że wydatki na wytworzenie towarów mają z nim związek i mogą być kosztem.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku częściowo zakwestionował stanowisko fiskusa. W pełni jego stanowisko potwierdził NSA. Zgodził się, że wydatki na 13 tys. euro mogą być kosztem, a strata powstała ze zniszczenia towaru już nie. Co do obowiązków płatnika – w przeciwieństwie do WSA – sąd kasacyjny także potwierdził stanowisko urzędników. Jak tłumaczył sędzia NSA Bogusław Dauter, bez względu na to, czy wypłacana kwota to odszkodowanie czy wynagrodzenie, spółka miała obowiązek pobrać podatek. Wyrok jest prawomocny.

Sygnatura akt: II FSK 490/17

Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację fiskusowi w sprawie dotyczącej podatkowych skutków sprzedaży towarów bezprawnie oznaczonych cudzym znakiem towarowym.

Czytaj także: Perfumy też mogą być znakiem towarowym

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO