Bony: gdzie i w jakiej kwocie ma nastąpić opodatkowanie VAT

Aby rozróżnić bon jednego i różnego przeznaczenia, należy odpowiedzieć na pytanie czy już w momencie jego emisji, dostępnych jest wystarczająco dużo informacji, aby stwierdzić, gdzie i w jakiej kwocie ma nastąpić opodatkowanie VAT.

Publikacja: 18.03.2019 01:00

Bony: gdzie i w jakiej kwocie ma nastąpić opodatkowanie VAT

Foto: Adobe Stock

Tak wskazał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 19 lutego 2019 r. (0114-KDIP1-3.4012.43.2019.1.MT).

Czytaj także: Nowe prawo 2019: zasady VAT od bonów i voucherów będą uregulowane

W ramach prowadzonej działalności spółka (wnioskodawca) zajmuje się przede wszystkim udzielaniem świadczeń zdrowotnych oraz dodatkowo świadczy usługi innego rodzaju, takie jak usługi medycyny estetycznej. Usługi te są świadczone na terytorium Polski, wyłącznie w placówkach wnioskodawcy albo placówkach współpracujących z wnioskodawcą. Spółka udostępnia swoim klientom możliwość zapłaty za świadczone usługi bonami wartościowymi (voucherami) oraz bonami na pakiety usług.

Bony wartościowe opiewają na wskazaną wartość pieniężną. Na podstawie takiego bonu klient może skorzystać z dowolnych świadczeń wybranych z oferty wnioskodawcy, jednak w ramach jednego bonu wybór ograniczony jest tylko do usług tego samego rodzaju, tj. albo do świadczeń zdrowotnych, albo do usług medycyny estetycznej. Bony na pakiety usług są przypisane do pakietów określonych usług, które mogą zostać zrealizowane poprzez wykorzystanie danego bonu.

Usługi realizowane na podstawie bonów korzystają ze zwolnienia z VAT (świadczenia zdrowotne) albo podlegają opodatkowaniu VAT według stawki 23 proc. (usługi medycyny estetycznej). Wnioskodawca oferuje wyłącznie bony uprawniające do skorzystania z usług należących do jednego z dwóch ww. rodzajów. W efekcie, już w dacie pierwszego wprowadzenia bonu do obrotu wiadomo, czy usługa realizowana w ramach bonu będzie opodatkowana według stawki 23 proc., czy zwolniona z VAT, a także znana jest cena bonu.

Wnioskodawca spytał czy w świetle ustawy o VAT emitowane przez niego instrumenty płatnicze są bonami jednego przeznaczenia, a także kiedy powstaje w opisanych okolicznościach obowiązek podatkowy. Zdaniem spółki, bony spełniają definicję bonów jednego przeznaczenia, gdyż już w chwili pierwszego wprowadzenia bonu do obrotu znane jest miejsce świadczenia usług (determinujące miejsce ich opodatkowania), a także kwota podatku należnego.

Organ jednoznacznie zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy.

Joanna Perzanowska-Kuśnierek starszy menedżer w dziale podatków pośrednich EY

Od 1 stycznia 2019 r. do ustawy o VAT wprowadzono przepisy dotyczące bonów na towary lub usługi. Nowelizacja ta jest wynikiem implementacji przepisów unijnych, mających na celu uproszczenie i ujednolicenie regulacji w zakresie opodatkowania bonów podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z przepisami, bonem jest instrument, z którym wiąże się obowiązek jego przyjęcia jako wynagrodzenia lub części wynagrodzenia za dostawę towarów lub świadczenie usług, w przypadku którego towary, które mają zostać dostarczone, lub usługi, które mają zostać wykonane, lub tożsamość potencjalnych dostawców lub usługodawców są wskazane w samym instrumencie lub określone w powiązanej dokumentacji, w tym w warunkach wykorzystania tego instrumentu. Ustawa o VAT definiuje bon jednego przeznaczenia (SPV) jako taki, w przypadku którego miejsce dostawy towarów lub świadczenia usług, których bon dotyczy, oraz kwota należnego podatku z tytułu dostawy tych towarów lub świadczenia tych usług są znane w chwili emisji tego bonu. Natomiast przez bon różnego przeznaczenia (MPV) należy rozumieć bon inny niż bon jednego przeznaczenia.

Rozróżnienie bonu jednego przeznaczenia od bonu różnego przeznaczenia związane jest z odmiennym traktowaniem tych bonów w świetle VAT, w tym w szczególności w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie z ogólną zasadą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dostawy towarów lub wykonania usługi. Reguła ta będzie miała zastosowanie w pełnym zakresie w przypadku stosowania bonów różnego przeznaczenia. Opodatkowanie będzie więc zawieszone do czasu realizacji wynikających z bonu dostawy lub świadczenia usług. Jednak ustawodawca wyłączył stosowanie zasad ogólnych dotyczących powstania obowiązku podatkowego w przypadku użycia bonów jednego przeznaczenia. Jeśli mamy do czynienia z SPV, to obowiązek podatkowy powstanie już z chwilą a transferu bonu.

Z uwagi na brak istniejącej praktyki podatkowej, powstały wątpliwości w jaki sposób organy podatkowe będą interpretować przepisy dotyczące rozróżnienia pomiędzy SPV i MPV. W szczególności zainteresowanie wzbudzała kwestia w jaki sposób należy rozumieć przesłanki wynikające z definicji bonu jednego przeznaczenia, tj. znane miejsce dostawy towarów lub świadczenia usług, a także kwota należnego podatku z tytułu tej dostawy lub świadczenia.

Rozstrzygnięcie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej zaprezentowane w komentowanej interpretacji wskazuje na przyjęcie przez organy podatkowe szerokiej definicji bonu jednego przeznaczenia. Aby zaliczyć bon do tej kategorii, ważne jest określenie miejsca świadczenia. W interpretacji założono, że na podstawie art. 28b oraz art. 28c ustawy o VAT, jest to terytorium Polski. Pogląd ten został zaakceptowany przez organy skarbowe jako wystarczający do uznania, że kryterium dotyczące znajomości miejsca opodatkowania wynikające z definicji bonu jednego przeznaczenia jest spełnione. Co ciekawe, brak jest ze strony wnioskodawcy szczegółowej analizy miejsca świadczenia i wskazania na jakiej podstawie wykluczył potencjalne przypadki innego miejsca świadczenia – mimo to, odpowiedź w tym zakresie jest pozytywna.

Dyrektor KIS zgodził się również z tym, że bon jednego przeznaczenia nie musi wskazywać precyzyjnie przedmiotu świadczenia, a jedynie jednoznacznie określać kategorię świadczeń, co do których w tym przypadku nie ma wątpliwości, że są opodatkowane jedną stawką. Przy znanej wartości bonu umożliwia to obliczenie kwoty VAT należnego, tak jak wymaga tego definicja bonu jednego przeznaczenia. Możliwość wykorzystania bonu do różnych świadczeń wciąż zatem oznacza, że może być on potraktowany jako bon jednego przeznaczenia, jeśli te różne świadczenia opodatkowane są według jednej stawki VAT. Daje to emitentom bonu pewną swobodę co od wyboru świadczeń objętych zakresem bonu, nie wpływając przy tym na jego charakter jako bonu jednego przeznaczenia.

Współautorką komentarza jest Agata Załęska – starszy konsultant w dziale podatków pośrednich w EY

Tak wskazał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 19 lutego 2019 r. (0114-KDIP1-3.4012.43.2019.1.MT).

Czytaj także: Nowe prawo 2019: zasady VAT od bonów i voucherów będą uregulowane

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt
Orzecznictwo
Kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego wydany już po uchwale frankowej
ABC Firmy
Pożar na Marywilskiej. Ci najemcy są w "najlepszej" sytuacji
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać