Urząd skarbowy jest związany stanem faktycznym podanym we wniosku o interpretację indywidualną

Nawet jeśli informacje przedstawione przez podatnika budzą wątpliwości organu wydającego interpretację, nie ma prawa w jakikolwiek sposób samodzielnie ingerować w opis stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Okoliczności sprawy będą mogły zostać zbadane dopiero na etapie postępowania podatkowego.

Publikacja: 03.11.2014 04:00

Urząd skarbowy jest związany stanem faktycznym podanym we wniosku o interpretację indywidualną

Foto: www.sxc.hu

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 26 września 2014 r. (III SA/Wa 922/14).

Przedmiotem interpretacji indywidualnej była możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu licznych wydatków ponoszonych przez jeden ?z banków. Chodziło m.in. o wydatki na nabycie produktów spożywczych i alkoholu konsumowanych w trakcie spotkań z klientami w siedzibie banku, płatności w restauracjach, organizację eventów z kateringiem, bilety i wejściówki na różnorakie wydarzenia zewnętrzne czy upominki wręczane klientom.

Zdaniem banku wskazane wydatki spełniają przesłankę uzyskania przychodu lub zachowania jego źródła, gdyż są one ponoszone w celu pozyskania klientów lub podtrzymania dotychczasowych kontaktów z kontrahentami, a także w celu wymiany wiedzy i doświadczeń. Podkreślono, że wydatków tych nie można zaliczyć do kosztów reprezentacyjnych, dlatego że nie mają one charakteru wydatków zbytecznych, nieefektywnych czy ponoszonych ?w celu podtrzymania wizerunku banku.

Organ interpretacyjny uznał stanowisko banku w przeważającej części za nieprawidłowe. Stwierdził, że wskazane wydatki przede wszystkim promują lub kreują pozytywny wizerunek banku, ?a zatem jako wydatki reprezentacyjne nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Natomiast wydatki na zakup biletów i wejściówek, gdy uczestnictwo w wydarzeniu ma na celu głównie kontakt z klientami, można uznać za koszty uzyskania przychodu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny ?w Warszawie uchylił zaskarżoną interpretację, gdyż w jego ocenie organ zignorował okoliczność, że przedmiotowe wydatki są dokonywane w celu uzyskania przychodu, a zatem realizują cele z art. 15 ust. 1  ustawy o CIT. Organ powinien taką okoliczność przyjąć jako element stanu faktycznego i na jego podstawie wydać interpretację, a dopiero na późniejszym etapie postępowania taka okoliczność mogłaby zostać podana w wątpliwość.

—Magdalena Dubiel, współpracowniczka zespołu zarządzania wiedzą podatkową firmy Deloitte

Mateusz? Bieda, starszy konsultant ?w rzeszowskim biurze ?Deloitte Doradztwo Podatkowe sp. z o.o.

Zgodnie z art. 14b § 3 ordynacji podatkowej składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej zobowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Zdarzają się jednak przypadki, w których informacje przedstawione przez podatnika budzą wątpliwości organów. Należy więc postawić pytanie, czy w takiej sytuacji organ wydający interpretację może ?w jakikolwiek sposób samodzielnie ingerować w opis stanu faktycznego ?lub zdarzenia przyszłego zaprezentowany przez podatnika we wniosku o wydanie interpretacji.

Biorąc pod uwagę przepisy ordynacji podatkowej oraz aktualną linię orzeczniczą, (przykładowo wyrok NSA z 10 maja 2013 r., I FSK 461/2013, czy wyrok WSA w Gdańsku z 5 sierpnia 2014 r., I SA/Gd 602/14), w którą wpisuje się również komentowany wyrok, należy na takie pytanie odpowiedzieć przecząco.

Z ugruntowanego orzecznictwa wynika, że organ dokonuje oceny prawnej stanowiska pytającego, przy czym nie jest uprawiony ?do ingerencji w stan faktyczny lub opis zdarzenia przyszłego zawarty we wniosku ?o jej udzielenie. Nie ulega wątpliwości, że we wstępnej fazie postępowania o wydanie interpretacji indywidualnej organ uprawniony do jej wydania może ocenić, że przedstawiony stan faktyczny albo zdarzenie przyszłe nie jest przedstawione wyczerpująco i skorzystać ze środków procesowych, zobowiązując wnioskodawcę do uzupełnienia opisu stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Jeśli jednak nie stwierdzi braków lub zostaną one skutecznie uzupełnione, to nie może, wydając interpretację, zmieniać elementu przedstawionego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, poszerzać go lub zawężać.

W przedmiotowej sprawie skład orzekający, który rozstrzygał sprawę, uznał, że organ zignorował okoliczność, że przedstawione we wniosku wydatki są dokonywane, jak wskazał wnioskodawca, w celu uzyskania przychodu. Wobec tego należy zgodzić się z WSA w Warszawie, ?że zaniechanie organu w niniejszej sprawie doprowadziło do sytuacji, w której uzasadniony jest zarzutu strony, iż organ dokonał nieuprawnionej ingerencji w stan faktyczny przedstawiony we wniosku ?o interpretację.

Na zakończenie należy przypomnieć, ?że dopiero na etapie postępowania podatkowego organy mają możliwość wykazania, że zdarzenie opisane przez stronę w wydanej interpretacji nie odpowiada stanowi sprawy. W takim przypadku podatnik nie będzie mógł korzystać z ochrony gwarantowanej posiadaną interpretacją. Dlatego tak duże znaczenie ma rzetelne przygotowanie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, a także odpowiednie przeprowadzenie transakcji, które pozwoli na skorzystanie z ochrony, jaką daje pozytywna interpretacja podatkowa.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 26 września 2014 r. (III SA/Wa 922/14).

Przedmiotem interpretacji indywidualnej była możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu licznych wydatków ponoszonych przez jeden ?z banków. Chodziło m.in. o wydatki na nabycie produktów spożywczych i alkoholu konsumowanych w trakcie spotkań z klientami w siedzibie banku, płatności w restauracjach, organizację eventów z kateringiem, bilety i wejściówki na różnorakie wydarzenia zewnętrzne czy upominki wręczane klientom.

Pozostało 88% artykułu
Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt