TVP: Musimy negocjować z poszkodowanymi za rządów PiS

Publiczny nadawca wystosował nietypowy komunikat. Podaje w nim skalę roszczeń o naruszenia dóbr osobistych. I... tłumaczy się, dlaczego nie zapłaci.

Publikacja: 17.05.2024 22:35

Jacek Kurski na kongresie PiS

Jacek Kurski na kongresie PiS

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Suma roszczeń w sprawach o naruszenie dóbr osobistych przeciwko przeciwko Telewizji Polskiej (TVP) za materiały wyemitowane w latach 2016-2023 wynosi niemal 10 mln zł - poinformował w piątek wieczorem publiczny nadawca w komunikacie prasowym.

TVP: Wina Jacka Kurskiego i TAI

Wynika z niego, że właśnie takiej sumy domagać mają się od TVP osoby i instytucje. TVP podała również, że obecnie w toku — w tym w trakcie rozmów ugodowych — jest ponad 120 spraw.

Czytaj więcej

Magdalena Schejbal zadebiutowała w Pytaniu na Śniadanie. "Weszłam do TVP pierwszy raz po 8 latach"

"Większość dotyczy okresu prezesury Jacka Kurskiego i audycji produkowanych przez Telewizyjną Agencję Informacyjną" - podano w komunikacie. Poinformowano w nim de facto, że domagający się odszkodowań nie mogą liczyć na to, że państwowa telewizja wypłaci im oczekiwane sumy.

Sygut: sytuacja finansowa przeszkodą

- Spółka w wielu sytuacjach próbuje porozumiewać się na drodze ugodowej, jednak przy obecnej sytuacji finansowej spełnienie wszystkich roszczeń majątkowych wynikających z emisji spornych materiałów jest niemożliwe — mówi Tomasz Sygut, dyrektor generalny TVP w komunikacie. — W efekcie, dbając o interes spółki, TVP jest niejednokrotnie zmuszona do dalszego występowania w procesach i próby obniżenia przed sądem kwot składających się na roszczenia finansowe — dodaje.

Wyjaśnia też, że władze TVP nie mogą postępować inaczej. „W przeciwnym wypadku obecne władze spółki mogłyby narazić się na zarzut działania na jej szkodę” - czytamy.

Cena za hejt

Odnosząc się do sumy 10 mln zł i skali spraw o odszkodowanie Sygut mówi zaś: — To cena, jaką spółka, a de facto każdy z podatników zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego i propagandystów z „Wiadomości” czy „TVP Info”. Za hejt i niszczenie ludzi. A przecież to tylko wyimek szkodliwej działalności, która doprowadziła do zniszczenia wizerunku Telewizji Polskiej (TVP została uznana za najmniej wiarygodną markę medialną w Polsce, z zaufaniem na poziomie niespełna 24 procent).

TVP podała dziś też, że od 20 grudnia 2023 r. do sądu wpłynęła „wyłącznie jedna sprawa o naruszenie dóbr osobistych i jest to pozew pani Joanny Kurskiej, dotyczący ujawnienia w jednej z audycji poziomu jej zarobków w TVP”.

Dlaczego publiczny nadawca publikuje taki komunikat akurat w piątek wieczorem — nie wyjaśniono. 

W marcu ówczesny minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Jacka Kurskiego. — Zniszczył publiczną instytucję i doprowadził do degradacji jej misji — stwierdził wtedy we wpisie na platformie X Bartłomiej Sienkiewicz.

Sienkiewicz kandyduje obecnie do Parlamentu Europejskiego. Jego miejsce zajęła w resorcie kultury Hanna Wróblewska. 

Suma roszczeń w sprawach o naruszenie dóbr osobistych przeciwko przeciwko Telewizji Polskiej (TVP) za materiały wyemitowane w latach 2016-2023 wynosi niemal 10 mln zł - poinformował w piątek wieczorem publiczny nadawca w komunikacie prasowym.

TVP: Wina Jacka Kurskiego i TAI

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Media
Facebook i Instagram mają kłopot ze zbiórkami. Będzie nowe rozwiązanie
Media
Disney pozwany przez pracowników za zmuszanie do przeprowadzek
Media
Max zastąpił HBO Max. Opinie o nowej platformie streamingowej
Media
Platforma Max ma w rok przejąć subskrybentów Playera. Konto dla jednego domu
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Media
Czy "Financial Times" wspiera Rosję? Kijów oskarża gazetę o szerzenie dezinformacji i paniki
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży