Zagadka dla prowadzących działalność gospodarczą. Teraz stawka PIT wynosi 18 proc., od października 17 proc. Jaką stawkę zastosują, płacąc zaliczkę za wrzesień? Prawidłowa, zdaniem Ministerstwa Finansów, odpowiedź brzmi: 17,75 proc.

Czytaj także: 

Nie taki niższy PIT, jak się wydawało

Proste przepisy też można zagmatwać

– Może to być sporym zaskoczeniem dla przedsiębiorców – mówi Dorota Dąbrowska, doradca podatkowy, menedżer w ATA Finance.

O zasadach tegorocznego rozliczenia mówią przepisy przejściowe do nowelizacji ustawy o PIT (czeka już tylko na podpis prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw). O ich wyjaśnienie zapytaliśmy Ministerstwo Finansów.

Napisało, że od 1 października przy obliczaniu zaliczek na podatek od dochodów uzyskanych w 2019 r. osoby prowadzące działalność gospodarczą będą stosowały skalę ze stawkami 17,75 i 32 proc. (od nadwyżki ponad 85 528 zł), uwzględniając kwotę zmniejszającą podatek w wysokości 548,30 zł. Takie zasady należy przyjąć również przy liczeniu zaliczki na podatek za wrzesień (wpłacanej do 20 października).

Dlaczego 17,75 proc.? To średnia za cały rok. Obniżka jest bowiem od października, a do września mamy 18 proc. PIT.

– Stawkę 17,75 proc. przedsiębiorca musi więc zastosować nie tylko przy zaliczkach, ale i w zeznaniu rocznym – tłumaczy Marcin Borkowski, radca prawny w kancelarii Borkowski i Wspólnicy.

Autopromocja
Real Estate Impactor

Gala wręczenia nagród liderom w branży nieruchomości

ZOBACZ RELACJĘ

Z odpowiedzi resortu finansów wynika, że taki sposób rozliczenia dotyczy też osób zarabiających na wynajmie, które płacą PIT według skali.

Podatek w wysokości 17,75 proc. zapłacą także w zeznaniu rocznym pracownicy.

– Ale przy rozliczaniu ich wynagrodzeń otrzymanych od 1 października pracodawcy stosują stawkę 17 proc. – tłumaczy Dorota Dąbrowska. Dodaje, że pracownik może zawnioskować o naliczanie w tym roku 17,75 proc. podatku. – Współczuję księgowym w firmie, która ma kilkuset pracowników i część z nich zacznie takie wnioski składać. Może się zrobić spore zamieszanie – mówi ekspertka.

Z pełnej ulgi podatnicy skorzystają dopiero w przyszłym roku. Oczywiście tylko ci, którzy mają roczne dochody do 85 528 zł. Zarabiający więcej, czyli mający dochody powyżej tego progu, zostają na 32-proc. stawce.

Nowelizacja ustawy o PIT, oprócz obniżki stawki, podnosi pracownicze koszty. Dzięki temu zatrudnieni będą mieli niższy dochód i zapłacą mniejszy podatek.