Czy sprzedaż samochodu wymaga aktualizacji VAT-26

Z przepisów nie wynika wprost, aby przedsiębiorca, który zbył swoje auto wykorzystywane wyłącznie na cele firmowe, musiał informować o tym urząd skarbowy. Innego zdania jest jednak fiskus.

Publikacja: 31.03.2016 02:00

Czy sprzedaż samochodu wymaga aktualizacji VAT-26

Foto: Fotolia

Zamierzam sprzedać samochód, który jest zgłoszony do urzędu skarbowego na druku VAT-26. Czy w związku z tym mam obowiązek zgłosić aktualizację informacji VAT-26? – pyta czytelniczka.

Zgodnie z art. 86a ustawy o VAT istnieją dwie grupy pojazdów samochodowych uprawniających do pełnych odliczeń:

1) pojazdy samochodowe uprawniające do pełnych odliczeń ze względu na swoje cechy,

2) pozostałe pojazdy samochodowe; pojazdy należące do tej grupy uprawniają do pełnych odliczeń, jeżeli sposób ich wykorzystywania przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Pojazdy należące do drugiej z wymienionych grup należy, co do zasady, zgłaszać naczelnikom urzędu skarbowego składając informacje VAT-26 (zob. art. 86a ust. 12 ustawy o VAT). Jest to w istocie warunek dokonywania pełnych odliczeń VAT od tych pojazdów, gdyż – jak stanowi art. 86a ust. 13 ustawy o VAT – uznaje się, że pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika dopiero od dnia złożenia informacji VAT-26.

Jak jednocześnie stanowi art. 86a ust. 14 ustawy o VAT, w przypadku zmiany wykorzystywania pojazdu samochodowego podatnik jest obowiązany do aktualizacji tej informacji, najpóźniej przed dniem, w którym wprowadzana jest ta zmiana.

Z przepisów nie wynika przy tym wprost, aby sprzedaż pojazdu samochodowego stanowiła zmianę sposobu jego wykorzystywania w rozumieniu art. 86a ust. 14 ustawy o VAT. Co więcej, z treści art. 90b ust. 2 ustawy o VAT wynika, że gdy podatnik sprzeda pojazd samochodowy, na użytek przepisów o korekcie kwot podatku naliczonego dotyczących pojazdów samochodowych uznaje się, że przeznaczenie tego pojazdu zostało zmienione na wykorzystanie wyłącznie do działalności gospodarczej.

Co twierdzą organy

Mimo to organy podatkowe wyjaśniają, że w przypadku sprzedaży pojazdów samochodowych zgłoszonych na druku VAT-26 należy zaktualizować tę informację. Stanowisko takie zajęła, przykładowo, Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 28 stycznia 2015 r. (IBPP2/443-1078/14/IK) oraz Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 8 października 2015 r. (IPTPP3/4512-352/15-2/OS). Jak czytamy w drugiej z tych interpretacji, „skoro druk VAT-26 jest informacją o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej, a samochody w wyniku sprzedaży nie będą wykorzystywane przez wnioskodawcę w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, to w wyniku tych zdarzeń następuje obowiązek złożenia aktualizacji informacji VAT-26, ponieważ z tym dniem nastąpi zmiana wykorzystywania pojazdu samochodowego". W konsekwencji organ podatkowy wyjaśnił, że „Wnioskodawca najpóźniej w dniu sprzedaży samochodów, stosownie do art. 86a ust. 14 ustawy o VAT, będzie zobowiązany do dokonania aktualizacji informacji VAT-26 dot. pojazdów samochodowych, które służyły wyłącznie prowadzeniu działalności gospodarczej, a następnie zostały przez wnioskodawcę odsprzedane".

Sąd nie poparł podatnika

Podobne stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 9 lipca 2015 r. (I SA/Kr 890/15). W wyroku tym (wydanym zresztą na skutek zaskarżenia wskazanej powyżej interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 28 stycznia 2015 r.) sąd orzekł, że „ustawa nie precyzuje co należy rozumieć przez zmianę wykorzystywania pojazdu samochodowego. Jednakże należy przyjąć, że chodzi tu o obowiązek aktualizacji informacji w przypadku, w którym samochód dotychczas wykorzystywany wyłącznie do celów działalności miałby uzyskać przeznaczenie mieszane bądź miałby w ogóle przestać być wykorzystywany do działalności (...). W przypadku sprzedaży pojazdu dochodzi więc do sytuacji, w której przestaje być on wykorzystywany do celów działalności gospodarczej i od tego momentu ustaje prawo podatnika do odliczenia podatku VAT, o czym stosowny organ musi zostać powiadomiony". W konsekwencji sąd uznał, że „prawidłowe jest (...) stanowisko, zgodnie z którym przy sprzedaży występuje zaprzestanie wykorzystywania danego pojazdu, podatnik nie będzie miał prawa odliczać VAT od zakupów związanych z tym pojazdem, więc od dnia zbycia samochód nie służy prowadzeniu działalności gospodarczej. W związku z tym, w momencie zbycia pojazdu następuje obowiązek złożenia aktualizacji informacji VAT-26, ponieważ z tym dniem następuje zmiana wykorzystania pojazdu samochodowego".

W tej sytuacji na dzień dzisiejszy podatnikom raczej pozostaje pogodzić z koniecznością aktualizacji informacji VAT-26 w związku ze sprzedażą zgłoszonych tymi informacjami samochodów. Sprzedając samochód podatnik powinien zatem złożyć aktualizację informacji VAT-26.

Bez sankcji

Należy jednak zauważyć, że w żadnym razie wobec podatników, którzy nie aktualizują informacji VAT-26 w związku ze sprzedażą samochodów, nie mogą być wyciągane żadne sankcje, gdyż obowiązujące przepisy (w szczególności przepisy ustawy o VAT oraz przepisy kodeksu karnego skarbowego) takich sankcji nie przewidują. W szczególności nie może mieć w takich przypadkach zastosowania art. 56a kodeksu karnego skarbowego, gdyż nie przewiduje on kar za brak aktualizacji informacji VAT-26 (inaczej niż – przykładowo – art. 81 § 1 pkt 1 k.k.s.). Ponadto, do odpowiedzialności karnej skarbowej na podstawie art. 56a k.k.s. mogą być pociągani wyłącznie podatnicy, którzy, naruszając przepisy dotyczące informacji VAT-26 odliczają VAT niezgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług, co w przypadku sprzedaży samochodów zgłoszonych uprzednio informacją VAT-26 najczęściej nie ma miejsca (po sprzedaży podatnicy nie dokonują już bowiem odliczeń dotyczących tych samochodów).

Zamierzam sprzedać samochód, który jest zgłoszony do urzędu skarbowego na druku VAT-26. Czy w związku z tym mam obowiązek zgłosić aktualizację informacji VAT-26? – pyta czytelniczka.

Zgodnie z art. 86a ustawy o VAT istnieją dwie grupy pojazdów samochodowych uprawniających do pełnych odliczeń:

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego