Sprzedaż fast foodów a VAT

Zapadło już kilka wyroków w sprawie stawki podatku na sprzedaż w fast foodach. Jednak NSA musiał skierować pytanie do TSUE. Chodzi o wyjaśnienie czy pojęcie usługi restauracyjnej, do której zastosowanie ma obniżona stawka, dotyczy sprzedaży dań gotowych.

Publikacja: 04.12.2019 02:00

Sprzedaż fast foodów a VAT

Foto: AdobeStock

Jednym ze sporów powstałych pomiędzy organami podatkowymi a podatnikami podatku od towarów i usług, który został poddany ocenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, był ten dotyczący wysokości stawki podatku VAT na sprzedaż produktów w sieciach restauracji typu fast food. Stronami skarżącymi w tych sprawach były podmioty wykonujące działalność gospodarczą w zakresie prowadzenia restauracji i innych placówek gastronomicznych na podstawie umów franczyzy (jedną ze stron skarżących był franczyzodawca). Natomiast dostarczane klientom produkty były przeznaczone do bezpośredniego spożycia w sieci lokali (na miejscu), na wynos (w tym również w systemach sprzedaży dla klientów podjeżdżających samochodami lub podchodzących do okienek znajdujących się na zewnątrz restauracji) lub w niektórych przypadkach – na telefon z dostawą.

Pozostało 92% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił