Reklama
Rozwiń

Koncesje mogą zmienić właściciela

Zezwolenia udzielone wspólnikom spółek cywilnych przechodzą na spółki prawa handlowego

Aktualizacja: 15.01.2009 07:17 Publikacja: 15.01.2009 07:13

Koncesje mogą zmienić właściciela

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Mają do tego prawo spółki powstałe z przekształcenia spółek cywilnych.

Przemawia za tym cel, a jest nim ograniczenie działalności gospodarczej w formie spółek cywilnych i zwiększenie liczby spółek mających osobowość prawną – stwierdził [b]Naczelny Sąd Administracyjny w siedmioosobowym składzie (Sygn. II GPS 6/08)[/b].

– Kontynuacja działalności wymaga nie tylko maszyn i urządzeń, ale również zezwoleń wymaganych do prowadzenia reglamentowanej działalności gospodarczej – powiedział prezes NSA, sędzia Janusz Trzciński,uzasadniając wczorajszą uchwałę NSA.

W opinii Anny Podsiadło, prokurator Prokuratury Krajowej, uchwała podjęta na tle konkretnej sprawy będzie miała zastosowanie do wszystkich spółek prawa handlowego, powstałych w wyniku przekształcenia się spółek prawa cywilnego.

– Jest to przecież tylko zmodyfikowanie formy działalności – mówiła podczas posiedzenia NSA.

Po wejściu w życie w 2000 r. [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=133014]kodeksu spółek handlowych[/link] wiele spółek cywilnych musiało – lub chciało – przekształcić się w spółki prawa handlowego. Pojawiło się jednak pytanie, co wtedy z zezwoleniami i koncesjami, przyznanymi wspólnikom?

Spółka komandytowa DUOS A. Szuścik z Gliwic bezskutecznie starała się o przepisanie na nią zezwolenia na prowadzenie aptek, przyznanego wspólnikom istniejącej poprzednio spółki cywilnej.Śląski i Główny Inspektor Farmaceutyczny odmówili. Nie może mieć tu zastosowania art. 553 § 2 kodeksu spółek handlowych – stwierdzili. Przepis ten mówi, że spółka przekształcona pozostaje podmiotem zezwoleń, koncesji oraz ulg przyznanych jej przed przekształceniem. Tu jednak zezwolenie mieli wspólnicy, a nie spółka.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę DUOS. Zgodnie z art. 553 § 2 k. s. h. zezwolenie mogłoby przejść na nową spółkę tylko wtedy, gdyby było udzielone spółce cywilnej, a nie jej wspólnikom.Jeżeli DUOS chce prowadzić apteki, musi wystąpić o nowe zezwolenie.

Rozpatrując skargę kasacyjną spółki, NSA wystąpił do rozszerzonego składu o rozstrzygnięcie wątpliwości prawnych.

– Skoro dopuszcza się przekształcenie spółki cywilnej w spółkę prawa handlowego, a zezwolenia i koncesje mogą być udzielane tylko wspólnikom spółki cywilnej, to przechodzą one do spółki przekształconej – argumentował w NSA radca prawny Paweł Strumiński, reprezentujący spółkę DUOS.

W podjętej uchwale NSA przypomniał, że celem k. s. h. było szerokie ujęcie zasady kontynuacji przy przekształceniach spółek cywilnych w spółki prawa handlowego. Art. 26 § 5 k. s. h. stwierdza, że spółce cywilnej przekształconej w spółkę jawną przysługują wszystkie prawa i obowiązki stanowiące majątek wspólników. Zasada kontynuacji powinna mieć zastosowanie również w sferze praw i obowiązków publicznoprawnych. Zdaniem NSA, [b]jeżeli wspólnicy spółki cywilnej zyskują określone prawa i obowiązki w sferze publicznoprawnej, to przy przekształceniu jej w spółkę prawa handlowego przechodzą one na spółkę przekształconą[/b].

Mają do tego prawo spółki powstałe z przekształcenia spółek cywilnych.

Przemawia za tym cel, a jest nim ograniczenie działalności gospodarczej w formie spółek cywilnych i zwiększenie liczby spółek mających osobowość prawną – stwierdził [b]Naczelny Sąd Administracyjny w siedmioosobowym składzie (Sygn. II GPS 6/08)[/b].

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono