Po wejściu w życie w 2000 r. [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=133014]kodeksu spółek handlowych[/link] wiele spółek cywilnych musiało – lub chciało – przekształcić się w spółki prawa handlowego. Pojawiło się jednak pytanie, co wtedy z zezwoleniami i koncesjami, przyznanymi wspólnikom?
Spółka komandytowa DUOS A. Szuścik z Gliwic bezskutecznie starała się o przepisanie na nią zezwolenia na prowadzenie aptek, przyznanego wspólnikom istniejącej poprzednio spółki cywilnej.Śląski i Główny Inspektor Farmaceutyczny odmówili. Nie może mieć tu zastosowania art. 553 § 2 kodeksu spółek handlowych – stwierdzili. Przepis ten mówi, że spółka przekształcona pozostaje podmiotem zezwoleń, koncesji oraz ulg przyznanych jej przed przekształceniem. Tu jednak zezwolenie mieli wspólnicy, a nie spółka.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę DUOS. Zgodnie z art. 553 § 2 k. s. h. zezwolenie mogłoby przejść na nową spółkę tylko wtedy, gdyby było udzielone spółce cywilnej, a nie jej wspólnikom.Jeżeli DUOS chce prowadzić apteki, musi wystąpić o nowe zezwolenie.
Rozpatrując skargę kasacyjną spółki, NSA wystąpił do rozszerzonego składu o rozstrzygnięcie wątpliwości prawnych.
– Skoro dopuszcza się przekształcenie spółki cywilnej w spółkę prawa handlowego, a zezwolenia i koncesje mogą być udzielane tylko wspólnikom spółki cywilnej, to przechodzą one do spółki przekształconej – argumentował w NSA radca prawny Paweł Strumiński, reprezentujący spółkę DUOS.
W podjętej uchwale NSA przypomniał, że celem k. s. h. było szerokie ujęcie zasady kontynuacji przy przekształceniach spółek cywilnych w spółki prawa handlowego. Art. 26 § 5 k. s. h. stwierdza, że spółce cywilnej przekształconej w spółkę jawną przysługują wszystkie prawa i obowiązki stanowiące majątek wspólników. Zasada kontynuacji powinna mieć zastosowanie również w sferze praw i obowiązków publicznoprawnych. Zdaniem NSA, [b]jeżeli wspólnicy spółki cywilnej zyskują określone prawa i obowiązki w sferze publicznoprawnej, to przy przekształceniu jej w spółkę prawa handlowego przechodzą one na spółkę przekształconą[/b].