Można skorzystać ze zwolnienia

Przepisy o podatkach i opłatach lokalnych wprowadzają liczne zwolnienia z podatku od nieruchomości.

Aktualizacja: 19.01.2008 03:25 Publikacja: 18.01.2008 00:19

Poza tym obciążeni tą daniną mogą się ubiegać o indywidualne ulgi – odroczenie terminu płatności podatku i rozłożenie go na raty, o umorzenie zaległości podatkowych albo tylko odsetek od nich. Zwolnienia obowiązują powszechnie, z mocy samego prawa, bez potrzeby ubiegania się o nie. O przyznanie ulgi trzeba natomiast wystąpić do gminy.

Z licznych zwolnień korzystają rolnicy i leśnicy. Zwolnienie obejmuje daninę od budynków gospodarczych i ich części:

- służących działalności leśnej lub rybackiej,

- położonych na gruntach gospodarstw rolnych, służących wyłącznie działalności rolniczej,

- zajętych na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej.Od budynków mieszkalnych i innych płacą zatem podatek od nieruchomości również oni. Okresowym zwolnieniem od tej daniny objęte są budynki i budowle nowo wybudowane lub zmodernizowane, oddane do użytkowania, wykorzystywane przez grupę producentów rolnych na działalność statutową po uzyskaniu wpisu do rejestru.

Rada gminy może wprowadzać jeszcze inne zwolnienia z podatku od nieruchomości niż zapisane wprost w przepisach. Gminy mogą zwolnić pewne rodzaje gruntów, budynków, budowli, a nie osób (fizycznych, prawnych) czy jednostek organizacyjnych.

Wójt (burmistrz, prezydent miasta) ma natomiast jako organ podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości możliwość przyznawania ulg indywidualnych według reguł ordynacji podatkowej. W praktyce jednak uzyskanie takiej ulgi, np. w postaci umorzenia zaległości (niezapłaconego w terminie podatku) czy choćby karnych odsetek za zwłokę, nie jest jednak łatwe.

Z podatku od nieruchomości zwolnione są budynki położone na terenie rodzinnych (pracowniczych) ogrodów działkowych, jeśli nie przekraczają norm ustalonych w przepisach prawa budowlanego dla altan i obiektów gospodarczych. Chodzi o altany i obiekty na działkach pracowniczych o pow. zabudowy do 25 mkw. w granicach miast i 35 mkw. poza ich granicami oraz wysokości 5 m przy dachach stromych i 4 m przy dachach płaskich (ich wzniesienie nie wymaga pozwolenia na budowę).

Podatek ten obciąża usytuowane na terenie pracowniczych ogrodów działkowych większe obiekty budowlane będące budynkami w rozumieniu prawa budowlanego. Jednakże również od altan czy budynków gospodarczych mieszczących się w tej normie podatek ten się należy, jeśli zajęte zostały na prowadzenie działalności gospodarczej.

Polski Związek Działkowców został zwolniony z tytułu użytkowania i użytkowania wieczystego gruntów pracowniczych ogrodów działkowych z podatków rolnego i leśnego.

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nie wyodrębnia takiej kategorii budynków, jak letniskowe i rekreacyjne. Jest to powodem ciągłych wątpliwości co do stawek, jakimi powinny być one opodatkowane.

W rachubę wchodzą w stosunku do nich dwie różne stawki podatku od nieruchomości: od budynków mieszkalnych oraz od tzw. pozostałych. Rzecz w tym, że te pierwsze są znacznie niższe od drugich.

Do kwestii tej odniosło się Ministerstwo Finansów w dwóch pismach: z 11 marca 2005 r. (LK-833/PP/O5/ST-52) i z 28 marca 2006 r. (LK-833/46/KM/ 06/195). Według ministerstwa podstawą przy ustalaniu, czy budynek jest mieszkalny, czy należy do kategorii „pozostałe budynki”, musi być przede wszystkim dokumentacja budowlana, tj. ewidencja gruntów i budynków, bądź, w razie jej braku, inne dokumenty urzędowe. Jeśli wedle ewidencji jest to budynek mieszkalny, obowiązuje stawka przewidziana dla tych budynków, jeśli inny – stawka dla „pozostałych budynków”.

Organ podatkowy nie jest uprawniony do dokonania samodzielnego klasyfikowania funkcji budynku i powinien oprzeć swoje ustalenia na zapisach w ewidencji gruntów i budynków.

Jeśli ewidencja nie jest lub nie była prowadzona, podstawowym kryterium zaliczenia danego budynku do odpowiedniej kategorii jest dokumentacja budowlana, np. pozwolenie na budowę, decyzja o dopuszczeniu budynku do użytkowania itp. Jeśli z dokumentacji tej wynika jednoznacznie kategoria budynku – za taki powinien go uznać organ podatkowy gminy dla celów wymiaru podatku od nieruchomości. Jeśli zaś nie ma ewidencji gruntów i budynków ani dokumentacji budowlanej, organ podatkowy powinien – jak stwierdza się we wspomnianym piśmie ministerstwa – powołać biegłego w celu wydania opinii.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku