Mieszkanka Krajonowa, koło Nowej Rudy w Sudetach, których pejzaż i kultura przeniknęły do wielu jej utworów. Napisano, że ze skrawków realnej historii buduje mit, opowieść przesiąkniętą ładem, gdzie wszystkie wydarzenia, także te tragiczne i złe, mają swoje uzasadnienie.
[wyimek][link=http://empik.rp.pl/szukaj/produkt?author=Tokarczuk+Olga&start=1&catalogType=all&searchCategory=all]Zobacz na Empik.rp.pl[/link][/wyimek]
W czasie studiów psychologicznych jako wolontariuszka opiekowała się osobami chorymi psychicznie. Potem pracowała jako terapeutka w poradni zdrowia psychicznego. Kiedy jej pierwsze opowiadania zyskały uznanie i popularność, zrezygnowała z pracy i poświęciła się pisaniu. Zadebiutowała pod pseudonimem Natasza Borodin na łamach tygodnika „Na przełaj”. Jej debiutem powieściowym była „Podróż ludzi Księgi” uhonorowana nagrodą Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.
Największym sukcesem okazała się wydana w 1996 roku powieść „Prawiek i inne czasy” nominowana do literackiej Nagrody Nike. Tę samą nominację otrzymały też „Dom dzienny, dom nocny”, a potem zbiór opowiadań „Gra na wielu bębenkach”. W jednym z wywiadów powiedziała: „Pisanie jest dla mnie przeniesionym w dojrzałość opowiadaniem bajek samej sobie. Tak jak to robią dzieci zanim zasną. One też posługują się językiem z pogranicza snu i jawy, opisują, zmyślają”.
Od dwóch lat na Uniwersytecie Opolskim prowadzi zajęcia z twórczego pisania. TVP Kultura przypomni zrealizowany przed laty „Tani program o poezji…” z jej udziałem oraz kolejny, nakręcony 10 lat później. W tym drugim Tokarczuk czyta fragmenty nowych utworów i dzieli się przemyśleniami na temat upływającego czasu.