Aleksandra Sewerynik o plagiatach i wyrokach dot. prawa autorskiego: O piosenkach po niemiecku

Choć w prasie i serwisach internetowych częste są informacje o plagiatach muzycznych lub nieuprawnionym samplowaniu, niewiele z tych spraw trafia do sądów. Dlatego mamy w Polsce niewiele orzeczeń, które dotyczą utworów muzycznych jako przedmiotu prawa autorskiego - uważa Aleksandra Sewerynik.

Aktualizacja: 25.12.2016 16:33 Publikacja: 25.12.2016 09:25

Aleksandra Sewerynik o plagiatach i wyrokach dot. prawa autorskiego: O piosenkach po niemiecku

Foto: www.sxc.hu

Przypominają mi się tylko dwa ciekawe wyroki. Pierwszy dotyczył plagiatu piosenki. Rozpoznawał ją Sąd Apelacyjny w Łodzi, który w wyroku z 30 lipca 2012 r. (sygn. akt I ACa 483/12, LEX) stwierdził, że „wzajemne relacje między wskazanymi utworami są na tyle silne, iż uprawnionym było posłużenie się przez Sąd Okręgowy stwierdzeniem, iż pozwany dopuścił się częściowego plagiatu utworu "(...). Nie można bowiem inaczej określić sytuacji, w której utwór, czerpiący inspirację z dzieła innego twórcy, wykorzystuje zbliżoną, a nawet tożsamą linię melodyczną (refren), a nadto większą część tekstu poszczególnych zwrotek". Wyrok jest jednak ciekawy z innego względu. Sąd zasądził na rzecz autora splagiatowanej piosenki zadośćuczynienie w wysokości aż 300 tys. zł i wskazał, jakie kryteria powinny wpływać na decyzje sądów w takich sprawach. Za kluczową okoliczność uznał zakres wykorzystania utworu pierwotnego. „Im większa część utworu pierwotnego została przetransponowana do opracowania, tym większa krzywda po stronie podmiotu, którego prawa autorskie zostały naruszone". Ponadto sąd wziął pod uwagę: okres naruszenia, „sytuację obu stron w ich rozpoznawalności i popularności", sytuację majątkową stron oraz zawiniony charakter naruszenia.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo