Aleksandra Sewerynik

Aleksandra Sewerynik

Luis Berenguer, Javier Soriano o rejestracji wspólnotowych wzorów przemysłowych

Polska jest w pierwszej dziesiątce państw rejestrujących najwięcej wspólnotowych wzorów przemysłowych. O tym, dlaczego warto zadbać o design swojego produktu i jak to zrobić, opowiadają Luis Berenguer i Javier Soriano z Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej w rozmowie z Aleksandrą Sewerynik.

Sztuczna twórczość w muzyce a prawa autorskie

W poprzednim felietonie opisałam zjawisko sztucznej twórczości w muzyce. Teraz zastanowię się, czy jest możliwe wpisanie tego zjawiska w system prawa autorskiego.

Kompozycje sztucznej inteligencji

Wyzwanie rzucone przez cyfrowy świat.

Prawo autorskie: jak chronić nazwę zespołu

Już kilka razy pisałam na łamach „Rzeczpospolitej" o kłopotach zespołów muzycznych związanych z korzystaniem z nazwy zespołu w momencie, kiedy dochodzi do jakiegokolwiek sporu pomiędzy jego członkami.

O tantiemach konsultantów muzycznych - komentuje Aleksandra Sewerynik

Niezbędną osobą w produkcji filmu, serialu, reklamy, programu telewizyjnego, radiowego i spektaklu teatralnego jest ktoś, kto obmyśli, przygotuje lub będzie nadzorował tworzenie oprawy muzycznej. Takie osoby nazywa się konsultantami muzycznymi, a ich pracę w napisach końcowych opisuje jako „konsultacja muzyczna i opracowanie muzyczne".

Korzystanie z marki „Chopin”

Z okazji Światowego Dnia Własności Intelektualnej Urząd Patentowy zorganizował bardzo ciekawą konferencję o ochronie dziedzictwa Fryderyka Chopina. Miałam przyjemność brać czynny udział w jednym z paneli, dotyczącym ochrony wizerunku ikon kultury.

Cover a prawo autorskie w praktyce

Temat coverów cieszy się niesłabnącą popularnością na moim blogu. Tekst napisany ponad trzy lata temu jest wciąż najchętniej czytanym wpisem. Proszą o niego także organizatorzy konferencji i szkoleń, które mam przyjemność prowadzić. Dlatego pomyślałam, że warto zająć się tym tematem raz jeszcze, ale w trochę inny, bardziej praktyczny sposób.

Aleksandra Sewerynik: Edyta Górniak, Paulla i prawa, których nie ma

Dlaczego ustawodawca zabezpiecza interesy autorów, których utwory są przerabiane, a nie czyni tego względem artystów wykonawców?

Idea utworu muzycznego jest własnością wszystkich

Zarówno w anglosaskim, jak i w kontynentalnym prawie autorskim bardzo ważne jest rozróżnienie w utworze idei od sposobu jej wyrażenia.