Czy warto przenieść fundację do Polski

Od lat polscy przedsiębiorcy, chcąc zapewnić niepodzielność majątku, zakładali fundacje rodzinne poza granicami Polski. Teraz wiele osób zastanawia się jednak, czy krajowe regulacje dotyczące fundacji rodzinnej nie są dla nich korzystniejsze.

Publikacja: 02.10.2023 02:00

Czy warto przenieść fundację do Polski

Foto: Adobe Stock

Zaletą fundacji zagranicznych jest to, że funkcjonują w swoich systemach prawnych od kilkudziesięciu lat. Lata praktyki pozwalają na działalność w ustabilizowanym otoczeniu prawnym i podatkowym o długiej tradycji. Fundacje rodzinne funkcjonują jako osoby prawne w wielu państwach europejskich. W Stanach Zjednoczonych i w Wlk. Brytanii bardziej popularne są trusty. Jednakże trust jest zwykle transparentnym podatkowo podmiotem. Niektóre trusty są odrębnymi osobami prawnymi, większość jednak nie ma osobowości prawnej i tworzy tzw. masę majątkową, która jest „przeźroczysta” podatkowo, a więc podatki powinny być rozliczane przez fundatora lub uprawnione do świadczeń osoby. Stąd w Europie częściej powoływane są fundacje rodzinne będące odrębnymi od fundatora i spółek zależnych osobami prawnymi. Państwa, które przewidują powoływanie fundacji rodzinnej, to na przykład: Austria, Szwajcaria, Liechtenstein, Malta, Monako. Zasadniczo w zagranicznych reżimach prawnych celem fundacji rodzinnej jest działalność inwestycyjna, a nie prowadzenie operacyjnej działalności gospodarczej. Stabilność danego systemu prawnego pozwala na zaplanowanie sukcesji. Zagraniczne fundacje prywatne, podobnie jak polska fundacja, funkcjonują jako podmioty bez właściciela, przez co nie wchodzą do spadku. Pozwala to na rozdzielenie majątku fundacji od majątku fundatora. Polskie przepisy dotyczące fundacji rodzinnej są natomiast nowe (i były już dwukrotnie nowelizowane).

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej