Jest to rząd wielkości około 100 mln złotych. Wcześniej trzeba to było pomnożyć razy sześć. Pamiętajmy, że to nowa technologia, która jest na początku swojej drogi rozwoju. Im więcej tych aparatów będzie, tym bardziej będą udoskonalane technicznie. Na szczęście został powołany zespół do spraw opracowania strategii protonoterapii w Polsce, co daje nadzieję, że takie kompaktowe ośrodki powstaną w kilku miejscach w naszym kraju.
Na szczęście został powołany przez Ministra Zdrowia Zespół do spraw opracowania strategii protonoterapii w Polsce, co daje szansę, że ośrodki protonoterapii powstaną w kilku miejscach w naszym kraju. W mojej ocenie, w Polsce jest przestrzeń na stworzenie przynajmniej trzech takich ośrodków. Jeden z nich powinien zostać zlokalizowany w Poznaniu. W Wielkopolskim Centrum Onkologii chcemy, aby nasi pacjenci mieli dostęp do najnowocześniejszych rodzajów terapii, poprawiających ich rokowania oraz jakość codziennego funkcjonowania w chorobie. Zapewniamy już obecnie dostęp do najskuteczniejszych i najnowocześniejszych metod terapii, co stanowi efekt wytężonych prac i nieustannych starań WCO. Obecność terapii protonowej pozwoli na wykorzystanie wszystkich możliwości terapeutycznych, dając choremu z choroba nowotworową leczenie w najwyższym standardzie jaki jest możliwy do uzyskania w najlepszych ośrodkach światowych.
Do przykładów naszych innowacyjnych rozwiązań w zakresie terapii, zaliczamy m.in. leczenie chirurgiczne Robotem Da Vinci, podnoszące efektywność i jakość wykonywanych operacji, przy posiadaniu nieosiągalnego do tej pory komfortu w chirurgii i intuicyjności w stosowaniu.
Innym rodzajem robota, ale wykorzystywanym w radioterapii, który pracuje w Wielkopolskim Centrum Onkologii jest tzw. Nóż Cybernetyczny (ang. CyberKnife). CyberKnife pozwala na bardzo precyzyjne dostarczenie dawki do guza nowotworowego. Co daje większą skuteczność np. w leczeniu raka gruczołu krokowego (stercza), gdzie uzyskujemy identyczne wyniki onkologiczne, jak po operacji z wykorzystaniem chirurgicznego Robota daVinci, ale co ważne unikamy wszystkich negatywnych aspektów rozległej operacji chirurgicznej. Na własnym gruncie doświadczeń po analizie ponad 1000 chorych leczonych z rakiem prostaty mogę powiedzieć, że we wczesnym raku uzyskujemy około 96% 5-letnich przeżyć bez nawrotu biochemicznego (wzrostu poziomu PSA) przy bardzo niewielkim odsetku objawów ubocznych. Posiadamy jednostkę Breast Cancer Unit, zapewniającą kompleksowe leczenie nowotworów piersi; szybką diagnostykę, a dalej nowoczesną chirurgię wraz z innowacyjną terapią systemową i najwyższej jakości radioterapią pooperacyjną. WCO może pochwalić się również zaawansowanym stopniem informatyzacji, umożliwiającej szybki i sprawny przepływ informacji. Placówka jest obecna na międzynarodowej platformie, dzięki czemu, mamy możliwość stałej wymiany opinii, doświadczeń, a także poznawania uznawanych na świecie technik terapii. Jesteśmy placówką w pełni przygotowaną do oferowania świadczeń z zakresu terapii protonowej.
Prof. dr hab. n. med. Piotr Milecki jest ordynatorem Oddziału Radioterapii Onkologicznej I i kierownikiem Zakładu Radioterapii I w Wielkopolskim Centrum Onkologii