Aktualizacja: 08.01.2025 06:08 Publikacja: 04.01.2025 08:41
Rheinmetall prezentuje Challengera 2
Foto: Simon Dawson/Bloomberg
W Republice Federalnej Niemiec każdy kontrakt zbrojeniowy, który chce podpisać Bundeswehra, a którego wartość przekracza 25 mln euro, musi otrzymać zgodę parlamentarnej komisji budżetowej. I to niezależnie, czy jest to zakup sprzętu czy finansowanie pracy badawczo–rozwojowej. Jak podaje niemieckie ministerstwo obrony, w ubiegłym roku posłowie Bundestagu zgodzili się na 97 takich projektów.
Dla porównania: rok wcześniej było ich zaledwie 55, a i tak był to rok rekordowy. Duża część z tych ponad 45 mld euro będzie pochodzić ze specjalnego funduszu tzw. Sondervermögen, który liczy 100 mld euro. Jego powstanie ustępujący kanclerz Olaf Scholz ogłosił tuż po agresji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. – była to część planowanej zmiany politycznej – tzw. Zeitenwende. Jednak do tej pory rozdysponowywanie tych środków szło opornie – to się zmieniło gdy na stanowisku ministra obrony Christine Lambrecht została zastąpiona przez Borisa Pistoriusa.
Do połowy października niemiecki rząd wydał zgody na eksport uzbrojenia o wartości 10,9 mld euro. Wydawanie pozw...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Żadna firma w Polsce nie ma dziś zdolności do produkcji amunicji artyleryjskiej 155 mm. A potrzebujemy wypełnić...
Prezydent Francji Emmanuel Macron zaapelował do wszystkich firm w Unii Europejskiej, by wstrzymały inwestycje w...
Operatorzy telefonii mobilnej znowu walczą o użytkowników smartfonów. W pierwszym kwartale 2025 r. skoczyła licz...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
Odbierając myśliwce F-35 numer 51 i 52 Norwegowie zakończyli planowane zakupy. Mimo wrogiej Europie retoryki Don...
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas