Maciej Miłosz

Maciej Miłosz

Dziennikarz ekonomiczny „Rzeczpospolitej”

Do redakcji „Rzeczpospolitej” dołączył w sierpniu 2024 r. Przedtem przez 12 lat pracował dla „Dziennika Gazety Prawnej”, wcześniej związany był m.in. z „Życiem Warszawy” oraz tygodnikiem „Uważam Rze”. Jest też autorem podcastu „Przedwojnie” w Radiu Tok FM. Jest absolwentem Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Prywatnie - żeglarz, pszczelarz, a kiedyś m.in. poławiacz łososi na Alasce czy rykszarz w Londynie.

Wyniki audytów w ARP: „szkody wielkich rozmiarów”

Nieprawidłowości na łączną kwotę kilkuset milionów złotych, w tym wydatki na niepotrzebne ekspertyzy, i pomijanie prawa zamówień publicznych – wykryli audytorzy w działaniach poprzednich władz Agencji Rozwoju Przemysłu. Są zawiadomienia do prokuratury.

Amunicja 155 mm w impasie. Wojsko nie może kupować więcej

Wojsko ma związane ręce, jeśli chodzi o zamawianie artyleryjskiej amunicji 155 mm. Brak decyzji politycznej w sprawie Narodowej Rezerwy Amunicyjnej oznacza, że nie możemy obecnie kupować większej liczby pocisków.

Ukraińska zbrojeniówka zaraz wystrzeli. W czasie wojny zdołano zbudować potęgę

Ukraińska zbrojeniówka mocno zwiększyła produkcję m.in. amunicji 152 mm czy bezzałogowców. W przyszłości może stanowić silną konkurencję m.in. dla polskich podmiotów.

Gen. Karol Dymanowski: W każdej chwili musimy być gotowi do obrony pokoju

Rosja sonduje i będzie sondować spójność NATO. A my, aby utrzymać pokój i nie dopuścić do wybuchu konfliktu zbrojnego, musimy nieustannie przeciwnika odstraszać, żeby nie opłacało mu się zaczynać agresji – mówi gen. Karol Dymanowski, pierwszy zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Rząd Donalda Tuska bez strategii dla zbrojeniówki

MAP chce stworzyć międzyresortowy zespół ds. opracowania strategii dla państwowego sektora obronnego. Mimo deklaracji, że zbrojeniówka jest kluczowa, w rządzie wciąż nie ma na nią pomysłu.

Zmiana lidera w NATO. Jak skoczyły wydatki wojskowe sojuszu

We wtorek sekretarzem sojuszu zostanie Mark Rutte. Po dziesięciu latach na tym stanowisku odchodzi Jens Stoltenberg. Przez ten czas w NATO doszło do dużej zmiany, a wydatki na obronność radykalnie wzrosły. W Polsce nominalnie aż pięciokrotnie.

Port zewnętrzny w Gdyni znów opóźniony. W tle także Chińczycy

Wyłonienie partnera prywatnego, który wybuduje Port Zewnętrzny w Gdyni, zostało przesunięte o kolejnych dziewięć miesięcy. W tle zmiany techniczne, ale nieoficjalnie także niepokój przed udziałem w projekcie podmiotów z Chin.

Czołgi K2 na Święto Niepodległości

Najpewniej w listopadzie zostanie podpisana umowa na zakup kolejnych 180 czołgów K2. Tym razem skorzystać ma także polski przemysł. Jednak wciąż niepewny jest w tym roku kontrakt na wozy bojowe Borsuk.

Okręty podwodne ugrzęzły na politycznej mieliźnie. Czy Polska je kupi?

Kanada zapowiedziała, że rusza z programem zakupu 12 okrętów podwodnych. W Polsce od co najmniej tylu lat się o tym rozmawia, ale bez efektów. W najbliższych tygodniach temat ma być poruszony na spotkaniu Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego.

Polska firma zbrojeniowa sprzeda Korei Południowej tysiące dronów kamikadze

Najpewniej na początku października zostanie zawarta umowa na sprzedaż amunicji krążącej Grupy WB do Korei Południowej. Wartość kontraktu wyniesie co najmniej 100 mln zł.