Jak zakończyć współpracę z kontrahentem?

Przepisy prawa cywilnego przewidują różne możliwości zakończenia umowy między kontrahentami, ale dają też im dużą swobodę w tym zakresie. Dlatego, na wypadek przyszłych nieporozumień, warto ustalić zakończenie współpracy w kontrakcie.

Publikacja: 16.11.2023 02:00

Jak zakończyć współpracę z kontrahentem?

Foto: Adobe Stock

Jedną z podstawowych zasad dotyczącą wykonywania stosunków zobowiązaniowych pomiędzy stronami kontraktów jest reguła pacta sunt servanda oznaczająca, że umów należy dotrzymywać. Zasada ta, choć nie została wyrażona wprost w przepisach kodeksu cywilnego, ma kluczowe znaczenie z perspektywy bezpieczeństwa obrotu. Za jej normatywny odpowiednik można uznać art. 354 kodeksu cywilnego („KC”), na podstawie którego dłużnik powinien wykonać zobowiązanie zgodnie z jego treścią i w sposób odpowiadający jego celowi społeczno-gospodarczemu oraz zasadom współżycia społecznego, a jeżeli istnieją w tym zakresie ustalone zwyczaje – także w sposób odpowiadający tym zwyczajom, a w taki sam sposób powinien współdziałać przy wykonaniu zobowiązania wierzyciel.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy: zasiedzenie działki za miedzą nie dla każdego sąsiada
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą