fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Grecja i Cypr chcą większej presji UE na Turcję

Oruc Reis
AFP
Grecja i Cypr domagają się w piątek, w czasie szczytu UE, ostrzejszej reakcji na wznowione przez Turcję poszukiwania surowców energetycznych na spornych wodach Morza Śródziemnego.

Dwa tygodnie po ostatnim szczycie, na którym omawiano kwestię ewentualnych sankcji gospodarczych wobec Turcji, UE nie zdołała skłonić Ankary do powstrzymania prac badawczych na spornych wodach Morza Śródziemnego.

Turcja wycofała statek badawczy z wód Morza Śródziemnego w ubiegłym miesiącu. W środę poinformowała o wznowieniu prac badawczych.

- Mam szczerą nadzieję, że będziemy w stanie zdecydowanie i jednogłośnie wesprzeć Grecję i Cypr przeciwko nowym prowokacjom, jakich dopuszcza się Turcja - mówił premier Słowenii, Janez Jansa, w rozmowie z dziennikarzami przed szczytem.

Francja i Niemcy oświadczyły wcześniej, że Turcja ma tylko "tygodnie" na zmianę swojego stanowiska, by powstrzymać to, co Berlin i Paryż określa mianem prowokacji, ale nie zdecydowały się na postawienie Ankarze ostrego ultimatum.

2 października UE zdecydowała dać Turcji czas do końca grudnia przed rozważeniem sankcji gospodarczych. Niemcy chcą dialogu z Turcją ze względu na bliskie relacje handlowe UE i Turcji.

- Będzie próba wysłania silnego ostrzeżenia (Turcji) - zapowiada teraz unijny dyplomata.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA