Branża medyczna jest uznawana za jedną z najbardziej istotnych gałęzi polskiej gospodarki. Nie bez przyczyny znalazła się wśród krajowych inteligentnych specjalizacji, czyli sektorów, których rozwój zapewnić ma tworzenie innowacyjnych rozwiązań, zwiększenie wartości dodanej gospodarki i podniesienie jej konkurencyjności na arenie międzynarodowej.

Segmenty pod lupą

Wśród pięciu obszarów wymienionych w krajowych specjalizacjach jeden bezpośrednio związany jest z branżą medyczną. Został podzielony na trzy segmenty: nowe produkty i technologie, diagnostyka i terapia oraz wytwarzanie produktów leczniczych. Pierwszy dotyczy m.in. poszukiwania nowych form leków oraz zwiększania efektywności prowadzonych terapii.

Z kolei w drugim innowacje mają dotyczyć przede wszystkim diagnostyki chorób cywilizacyjnych oraz wdrażania programów zapewniających powrót do zdrowia oraz aktywności – społecznej i zawodowej. Co ważne, ma to następować przy współpracy specjalistów z różnych dziedzin: medycyny, telemedycyny, fizjoterapii, psychologii, dietetyki, doradztwa zawodowego i prawa. Na razie takie interdyscyplinarne zespoły funkcjonują tylko w teorii.

Istotnym obszarem opisanym w inteligentnych specjalizacjach, są też innowacje w badaniach klinicznych. Chodzi nie tylko o kwestie stricte medyczne, ale również o rozwiązania, dzięki którym będzie można szybko uzyskiwać zezwolenia i zawierać umowy, umożliwiające skuteczne i bezpieczne prowadzenie badań. Pożądanymi innowacjami są również te wykorzystujące zaawansowane narzędzia informatyczne. Przykład? Oprogramowanie służące do analizy dużych zbiorów danych, dzięki czemu naukowcy odkrywają cząsteczki, na bazie których powstać mogą nowe leki.

Dwa oblicza

Tyle teoria. A praktyka? Z jednej strony polska służba zdrowia pozostawia wiele do życzenia – kolejki w przychodniach i absurdalnie długie terminy oczekiwania na zabiegi. Nakłady na ochronę zdrowia rosną, ale nadal są relatywnie niskie w relacji do PKB w porównaniu ze średnią europejską.

Z drugiej jednak strony widać pozytywne zmiany. Rozpędzający się program e-Zdrowie sprawia, że procedury związane z ochroną zdrowia są coraz bardziej zdigitalizowane, co pozwala oszczędzać czas i pieniądze. Co ciekawe, Polacy ufają nowym technologiom medycznym bardziej niż przedstawiciele innych krajów europejskich – wynika z badania firmy Kantar.

Mamy też sporo innowacyjnych prywatnych firm, które oferują swoje rozwiązania medyczne nie tylko w Polsce, ale też na zagranicznych rynkach. Rozwój nowych technologii sprawia, że słyszymy o takich dokonaniach lekarzy, o jakich jeszcze kilka lat temu nawet nam się nie śniło. Na sale operacyjne coraz śmielej wkraczają automatyka oraz rzeczywistość wirtualna. Trwają też szeroko zakrojone badania nad nanobotami, dzięki którym jest szansa na lepszą diagnostykę i skuteczniejszą walkę z chorobami, w tym z nowotworami.

Cel: profilaktyka

Zdaniem ekspertów innowacje w branży medycznej powinny przejść transformację od skupiania się na leczeniu chorób do profilaktyki. W większości krajów rozwiniętych za ponad 80 proc. zgonów odpowiadają choroby przewlekłe.

Koszty pośrednie związane z takimi chorobami przewyższają wydatki Narodowego Funduszu Zdrowia na leczenie pacjentów.

– Patrząc na wzrost występowania chorób przewlekłych, a co za tym idzie – wzrost kosztów leczenia, można stwierdzić, że technologie cyfrowe biegną na ratunek służbie zdrowia – komentuje Mateusz Kierepka, prezes firmy MedApp. Dodaje, że dzięki dostępności nowych technologii lekarz może przepisywać pacjentom medyczne aplikacje do stałego monitorowania stanu zdrowia. Oprócz możliwości kontrolowania ważnych wskaźników zdrowotnych, pacjent za pomocą aplikacji jest również w stanie udostępnić swojemu lekarzowi wyniki opisane przez specjalistę i zdalnie skonsultować niepokojące go sygnały.

Coraz bardziej powszechne stają się również e-wizyty, a także diagnozowanie i leczenie za pomocą zdalnego monitorowania czy też medycznych urządzeń, takich jak ciśnieniomierze, termometry czy elektrokardiografy.

– Myślę, że spółki zajmujące się innowacjami przez ostatnie lata odegrały dużą rolę w rozwoju branży medycznej. Obecnie coraz większy nacisk kładzie się na medycynę, która będzie w pełni przewidywalna i spersonalizowana – podsumowuje prezes MedApp.

Do tego, żeby polska medycyna była innowacyjna, niezbędna jest też dobra współpraca pomiędzy sektorem publicznym i – rosnącym w siłę – prywatnym. Firma badawcza PMR szacuje, że rynek prywatnej opieki medycznej w Polsce rozwija się w tempie 7 proc. rocznie, a za trzy lata jego wartość może przekroczyć poziom 58 mld zł.