Bliźniak czy zabudowa jednorodzinna dwulokalowa

Planując inwestycję, należy mieć na uwadze, że organ architektoniczno-budowlany może odmówić realizacji zabudowy jednorodzinnej dwulokalowej zbliżonej funkcjonalnie do zabudowy bliźniaczej na terenach, gdzie prawo miejscowe tej ostatniej zakazuje.

Publikacja: 22.09.2021 11:59

Bliźniak czy zabudowa jednorodzinna dwulokalowa

Foto: AdobeStock

Rosnące ceny mieszkań powodują, że coraz więcej osób decyduje się na zakup domów jednorodzinnych – często w zabudowie bliźniaczej. To zaś spowodowało powstanie wielu małych firm deweloperskich, które w miejscowościach w pobliżu dużych miast budują osiedla lub miniosiedla domów jednorodzinnych. Starają się przy tym wycisnąć jak największy zysk z zabudowywanych działek (lub sprzedawanych pod zabudowę) – jednak plany miejscowe często uniemożliwiają budowę tzw. bliźniaków. Żeby ominąć zakazy, pojawiło się pojęcie tzw. zabudowy jednorodzinnej dwulokalowej – tymczasem kwestia ta jest bardzo ryzykowna dla nabywców. Może się bowiem okazać, że takiej inwestycji nie da się całkowicie bezpiecznie prawnie zbudować lub użytkować.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Uwaga na truskawki z wirusem i sałatkę z bakterią. Ostrzeżenie GIS
Praca, Emerytury i renty
Wolne w Wielki Piątek - co może, a czego nie może zrobić pracodawca
Sądy i trybunały
Pijana sędzia za kierownicą nie została pouczona. Sąd czeka na odpowiedź SN
Sądy i trybunały
Manowska pozwała Bodnara, Sąd Najwyższy i KSSiP. Żąda dużych pieniędzy
Konsumenci
Bank cofa się w sporze z frankowiczami. Punkt dla Dziubaków