Przemysław Wierzbicki

Prowizja dla agentów nieruchomości od obu stron transakcji – czy to legalne?

Na rozgrzanym rynku nieruchomości dochodzi do sytuacji, gdzie pośrednicy nieruchomości oczekują prowizji od sprzedaży nieruchomości od obu stron transakcji – od kupującego oraz od sprzedającego. Taka praktyka budzi często różne oceny etyczne ze strony klientów. Pytanie pozostaje, czy takie działanie jest legalne?

Wierzbicki, Romanowski: Wujek Sam patrzy, czyli jak amerykańskie prawo sięga poza granice USA

Przed Sądem Okręgowym dla Zachodniego Dystryktu Stanu Teksas zostało wszczęte postępowanie karne przeciwko koreańskiej spółce DESCA CO. LTD. oraz trzem obywatelom Korei Południowej. Przedmiotem oskarżenia są nieuczciwe praktyki rynkowe – okazuje się, że można naruszyć prawo karne USA w związku z przetargiem mającym miejsce w innym kraju niż USA.

Najważniejsze uchwały SN w postępowaniu cywilnym w roku 2023

Postępowanie cywilne jest tą gałęzią prawa, która ma największy wpływ na codzienne życie „przeciętnego obywatela”. Praktycznie każdy, prędzej czy później, zetknie się z sądem cywilnym przy okazji takich „życiowych” spraw, jak stwierdzenie nabycia spadku, przysłowiowy „spór o miedzę”, czy podział majątku. Dlatego bardzo ważna jest interpretacja norm prawa procesowego, która często sprawia dużo problemów zarówno zawodowym pełnomocnikom procesowym, jak i sądom.

Kiedy “zielone porozumienia” będą zgodne z prawem konkurencji?

Sprawna realizacja celów środowiskowych wymaga coraz większej ilości porozumień pomiędzy przedsiębiorcami.

Subsydia zagraniczne w zamówieniach publicznych

Rozporządzenie 2022/2560 ma na celu wyeliminowanie rozbieżności w zakresie przepisów dotyczących udzielanej pomocy przez rządy państw członkowskich UE z subsydiami udzielanymi przez rządy państwa spoza UE.

Subsydia zagraniczne w zamówieniach publicznych: szansa czy zagrożenie dla firm?

Nowe rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2560 z dnia 14 grudnia 2022 r. w sprawie subsydiów zagranicznych zakłócających rynek wewnętrzny („Rozporządzenie 2022/2560”) ma istotny wpływ na działalność przedsiębiorców, którzy uzyskują subsydia zagraniczne spoza Unii Europejskiej (dalej: UE). Celem rozporządzenia jest przeciwdziałanie sytuacjom, w których przedsiębiorcy korzystający z subsydiów zagranicznych uzyskują nieuprawnioną przewagę na rynku unijnym.

Udział obywateli w planowaniu przestrzennym ma być większy

Szersze możliwości partycypacji społecznej mogą wpłynąć na długość postępowań planistycznych ze względu na możliwość powtarzania konsultacji.

Przemysław Wierzbicki: Czy prawo restrukturyzacyjne w rzeczywistości działa?

W grudniu 2021 r. ustawodawca zmodyfikował postępowanie o zatwierdzenie układu, wynikające z ustawy – Prawo restukturyzacyjne, przenosząc do tego postępowania szereg rozwiązań z tzw. uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego z Tarczy 4.0. W szczególności ustawodawca objął dodatkowo dłużnika możliwością ochrony przed egzekucjami, czego wcześniej Prawo restrukturyzacyjne nie przewidywało w stosunku do postępowania o zatwierdzenie układu. Niestety, w praktyce ochrona ta bywa fikcją i na usta ciśnie się pytanie – czy taka regulacja ma w ogóle sens?

Żółta kartka pozwoli na uniknięcie kosztów wstrzymania budowy

Inwestor będzie miał maksymalnie 60 dni od dnia pouczenia na doprowadzenie robót budowlanych do stanu zgodnego z prawem. Jeśli jednak okaże się, że do tego nie doszło, rozpocznie się procedura naprawcza.

Wierzbicki, Grzyb: Czy przedsiębiorcy w Polsce mają mieć jeszcze prawo do sądu?

Pogorszenie sytuacji procesowej rodzi wątpliwości, czy przygotowywane zmiany dają się jeszcze pogodzić z prawem do sądu oraz prawem do sprawiedliwego rozpoznania sprawy.