Ostatni etap wdrażania PPK - od 1 stycznia 2021 r. obejmie najmniejszych pracodawców

Od 1 stycznia 2021 r. ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych obejmie przedsiębiorców, którzy na 31 grudnia 2019 r. zatrudniali mniej niż 20 osób albo rozpoczęli działalność po tej dacie. Mają oni czas na zawarcie umowy o zarządzanie PPK do 23 kwietnia, a umowy o prowadzenie PPK do 10 maja 2021 r.

Publikacja: 10.12.2020 16:00

Ostatni etap wdrażania PPK - od 1 stycznia 2021 r. obejmie najmniejszych pracodawców

Foto: Adobe Stock

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) są systemem długoterminowego oszczędzania dla pracowników, obowiązkowym dla pracodawców i dobrowolnym dla pracowników, organizowanym przez pracodawców i wspieranym przez państwo. Zasady jego funkcjonowania określa ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych (dalej „ustawa o PPK"). Dotychczas program ten wdrożyli pracodawcy z tzw. I, II i III etapu wdrożenia, czyli tzw. pracodawcy 250+, 50+ i 20+. W 2021 roku program ten obejmie pracodawców z ostatniego, tzw. IV etapu wdrożenia PPK, a także jednostki sektora finansów publicznych (bez względu na liczbę zatrudnionych). Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wdrażania i funkcjonowania PPK oraz związanych z tym obowiązków i uprawnień przedsiębiorców.

Pozostało 93% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP