fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wiceprezes banku BGŻ BNP Paribas Bartosz Urbaniak: Czeka nas światowy kryzys żywnościowy

Bartosz Urbaniak
Rzeczpospolita/Darek Iwański
W ciągu dekady ceny surowców rolnych wzrosną o blisko 100 proc. Trudno się do tej sytuacji przygotować. Warto jednak śledzić globalne notowania oraz działalność funduszy hedgingowych czy inwestycyjnych – mówi wiceprezes banku BGŻ BNP Paribas Bartosz Urbaniak.

Rz: Na niedawnej konferencji pana banku dla największych klientów z branży rolno-spożywczej mówił pan o nadchodzącym kryzysie żywnościowym. Skoro już dziś o nim wiemy, to czy możemy go uniknąć?

Na Agrokonferencji omawialiśmy różne scenariusze przyszłości. Jako bank mamy pewność co do jednego scenariusza, który razem z analitykami banku ogłosiliśmy parę tygodni temu. W naszej ocenie w ciągu następnej dekady czeka nas kryzys żywnościowy. Pytanie brzmi tylko, jak zostanie wywołany. Uważamy, że ta sytuacja będzie miała wymiar globalny, więc dotknie również w jakimś stopniu Polski, choć zacznie się najprawdopodobniej w Azji, być może w Indiach.

Dlaczego Polska byłaby zagrożona, skoro jesteśmy jednym z największych producentów żywności w Unii Europejskiej. Czy nie będziemy w stanie zapewnić jej mieszkańcom Polski?

Istotnie, jesteśmy wprawdzie bardziej producentem żywności niż jej importerem, natomiast jeżeli ten kryzys będzie dotyczył jedne...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA