fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sądzie i urzędzie

Paszport tymczasowy na starym druku

AdobeStock
Dokument tymczasowy dostaniemy m.in. w razie pilnej podróży służbowej.

Co roku wydawanych jest około 1,3–1,4 miliona paszportów. Od 5 listopada ub.r. każdy, kto złożył wniosek o wydanie paszportu, otrzymuje dokument według nowego wzoru. Jest bezpieczniejszy. Na stronach nowego paszportu znajdują się motywy graficzne przedstawiające najważniejsze dla odzyskania niepodległości postacie, wydarzenia, miejsca i symbole. Specjalne zabezpieczenia dotyczą m.in. strony personalizowanej paszportu. Jest ona wykonana w całości z poliwęglanu, co umożliwia zainstalowanie w niej chipa zawierającego dane dotyczące posiadacza.

Minister spraw wewnętrznych i administracji zdecydował właśnie, co zrobić ze starymi blankietami paszportów tymczasowych. Ponieważ są wydawane na krótko, mogą korzystać ze starych (mniej bezpiecznych) blankietów. Będzie to możliwe aż do wyczerpania zapasów, nie dłużej jednak niż przez 1,5 roku. Nowela rozporządzenia w tej sprawie wchodzi w życie 2 maja.

Pilna podróż służbowa czy w sprawach rodzinnych, kradzież paszportu – to najczęstsze sytuacje, kiedy trzeba zwrócić się z wnioskiem o wyrobienie paszportu tymczasowego. Jest on ważny zwykle nie dłużej niż 12 miesięcy. Zawiera wszystkie dane zawarte w jego zwykłym odpowiedniku. Nie posiada jednak danych biometrycznych, a czas jego wyrobienia to około dwóch tygodni (w przypadku paszportu zwykłego ok. 30 dni). Korzystając z takiego dokumentu trzeba mieć na uwadze, że nie wszystkie kraje na świecie pozwolą na wjazd na swoje terytorium na jego podstawie.

Podstawa prawna: nowela rozporządzenia z 21 marca 2019 r. (DzU z 27 marca 2019 r., 575)

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA