fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Jaki podatek VAT od cyfrowej prasy. Rząd zdecyduje o implementacji unijnej dyrektywy

Adobe Stock
Dyrektywa obniżająca podatek za elektroniczne publikacje z 23 proc. do 8 proc. jest na ostatniej prostej. Decyzja o jej implementacji będzie zależeć od decyzji polskiego rządu. Jak ustaliła "Rzeczpospolita", ministerstwo planuje obniżkę podatku niezwłocznie.

Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN), w której zasiadają przedstawiciele ministrów finansów wszystkich rządów UE, zaakceptowała we wtorek przed południem dyrektywę obniżającą VAT od publikacji elektronicznych.

- UE wysłała dziś mocny sygnał, usuwając główną przeszkodę dla dalszego rozwoju rynku prasy cyfrowej w Europie - powiedział Xavier Bouckaert, prezes Europejskiego Stowarzyszenia Wydawców Czasopism.

- Umożliwienie stosowania niższych stawek w publikacjach dostarczanych drogą elektroniczną zachęci wydawców do inwestowania w wysokiej jakości treści, które będą wspierały demokratyczną debatę i umożliwią obywatelom budowanie wyważonych opinii na ważne społecznie tematy - dodał Carlo Perrone, prezes Europejskiego Stowarzyszenia Wydawców Gazet.

- Propozycja zrównania VAT na papierowe i elektroniczne publikacje wyszła z Komisji Europejskiej - komentuje Jacek Wojtaś, koordynator ds. Europejskich Izby Wydawców Prasy . - Prace nad tymi zmianami trwały od przeszło 2 lat. Po tym jak została zaakceptowana przez ECOFIN, dyrektywa zostanie jeszcze poddana sprawdzeniu przez prawników i lingwistów a następnie będzie mogła zostać opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE i wejdzie w życie po 21 dniach od publikacji. Państwa UE będą miały 2 lata na implementację. Decyzja w sprawie obniżki VAT od elektronicznych publikacji z obecnych 23 poc. do 8 proc. zależy od decyzji poszczególnych rządów. Biorąc pod uwagę, że polski minister finansów poparł te rozwiązania należy się spodziewać, że obniżka zostanie wdrożona także w Polsce.

- Polska od początku popierała ideę ujednolicenia stawek VAT niezależnie od formy publikacji. To pozytywnie wpłynie na rozwój rynku książki, publikacji, w tym badawczo-naukowych, zwiększy legalny zasób książek cyfrowych i będzie zapobiegało rozwojowi piractwa internetowego – zauważa prof. Teresa Czerwińska, minister finansów. - Ministerstwo Finansów chce jak najszybciej przedstawić propozycję zmian, która będzie zakładać obniżenie stawek VAT na publikacje elektroniczne. Liczę, że to bardzo potrzebne i korzystne rozwiązanie wejdzie w życie jak najszybciej, już na początku 2019 roku.

Taka zmiana przepisów podatkowych jako zmniejszająca podatki płacone przez przedsiębiorców będzie mogła zostać wprowadzona także w trakcie roku podatkowego.

To przełom o który zabiegaliśmy od lat. Kolejny krok w kierunku modernizacji sfery mediów w Polsce. Otworzy ścieżkę do tańszego dystrybuowania cyfrowych wydań do czytelników. Można tylko bić brawo - podkreśla redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" Bogusław Chrabota.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA