Kasy rejestrujące z papierowym zapisem kopii znikają z punktów sprzedaży do końca sierpnia 2019 r.

Tylko do końca sierpnia można nabyć kasę rejestrującą z papierowym zapisem kopii. Niektórym podatnikom może się to opłacać.

Publikacja: 26.08.2019 02:00

Kasy rejestrujące z papierowym zapisem kopii znikają z punktów sprzedaży do końca sierpnia 2019 r.

Foto: 123RF

Stosownie do art. 145a ust. 1 ustawy o VAT, z zastrzeżeniem art. 145b, podatnicy mogą jeszcze prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii, które nie umożliwiają połączenia i przesyłania danych między kasą rejestrującą a Centralnym Repozytorium Kas. Warunek przesyłania danych spełniają tzw. kasy online.

Czytaj także: Kasy fiskalne zastąpią aplikacje w telefonach

Jeszcze przez kilka dni

Potwierdzenia o spełnieniu funkcji, kryteriów i warunków technicznych przez kasy rejestrujące z papierowym zapisem kopii:

? są wydawane na okres do 31 sierpnia 2019 r. (zob. art. 145a ust. 7 pkt 2 ustawy o VAT),

? zachowują moc przez okres, na który zostały wydane, nie dłużej jednak niż do 31 sierpnia 2019 r. (zob. art. 8 pkt 2 ustawy z 15 marca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach).

Oznacza to, że kasy starego typu z papierowym zapisem kopii mogą być wprowadzane przez producenta do obrotu na rynek tylko do 31 sierpnia 2019 r. Termin ten nie ogranicza jednak możliwości stosowania tych kas przez podatników. Podatnik może używać kas rejestrujących starego typu, w tym kas z papierowym zapisem kopii, do czasu ich wyeksploatowania lub konieczności wymiany pamięci fiskalnej w przypadku kas z papierowym zapisem kopii (zob. art. 145a ust. 5 ustawy o VAT). Obowiązek wymiany kas na kasy online w określonych terminach dotyczy tylko niektórych branż. Patrz ramka.

Kiedy warto

Zakup kasy rejestrującej z papierowym zapisem kopii nie jest zatem obecnie opłacalny dla podatników, którzy są zobligowani przez przepisy do wymiany kas na kasy online. Zakup kasy z papierowym zapisem kopii mogą jednak rozważyć pozostali podatnicy, tj. ci, na których ustawodawca nie nałożył obowiązku wymiany.

Korzyści z zakupu kasy starego typu można rozpatrywać w dwóch aspektach.

1. Pierwszy aspekt to aspekt ekonomiczny. Jest on szczególnie istotny dla podatników, którzy obecnie w punktach sprzedaży nie mają dostępu do internetu. Zakup kasy online wiąże się bowiem z koniecznością podłączenia do internetu i ponoszenia związanych z tym opłat (w tym opłat abonamentowych co miesiąc). Po drugie, w ostatnich dniach sierpnia br. na wyprzedaży może się udać kupić kasę z papierowym zapisem kopii po atrakcyjnej cenie.

W przypadku podatników rozpoczynających ewidencjonowanie za pomocą kasy rejestrującej ewentualne korzyści finansowe wynikające z zakupu tańszej kasy z papierowym zapisem kopii mogą być jednak chociażby częściowo zniwelowane przez fakt, że od 1 maja 2019 r. ulga na zakup kasy fiskalnej nie dotyczy kas z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii, a wyłącznie kas online. Kupując kasę z papierowym zapisem kopii nie skorzystają oni z ulgi na zakup kasy, która wynosi 90 proc. jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł (zob. art. 111 ust. 4 ustawy o VAT).

2. Drugi aspekt dotyczy podatników, którzy mogą obawiać się obsługi kas online (np. osoby w podeszłym wieku) i woleliby dalej obsługiwać kasy znanego typu. Dla tej kategorii podatników, zwłaszcza osób w wieku przedemerytalnym, którzy w najbliższych latach zamierzają przejść na emeryturę, a nie są zobowiązani do wymiany kas na kasy online (np. nie prowadzą warsztatu samochodowego, zakładu fryzjerskiego czy baru), również korzystniejszy może być zakup kasy starego typu, np. kasy z papierowym zapisem kopii.

Dwa ważne terminy

Podatnicy, którzy chcieliby nabyć kasę z papierowym zapisem kopii, muszą się pośpieszyć, gdyż można ją nabyć jedynie do 31 sierpnia 2019 r.

Kasę starego typu z elektronicznym zapisem kopii można będzie natomiast kupić do 31 grudnia 2022 r. (zob. art. 145a ust. 7 pkt 1 ustawy o VAT i art. 8 pkt 2 ustawy z 15 marca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy –Prawo o miarach).

Autor jest doradcą podatkowym

Podstawa prawna: art. 111, art. 145a i art. 145b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 2174 ze zm.)

art. 8 pkt 2 ustawy z 15 marca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach (DzU z 2019 r., poz. 675)

Wymiana kas dla określonych branż

Obowiązkowe terminy wymiany kas rejestrujących na kasy online:

? 31 grudnia 2019 r.– branża paliwowa (sprzedaż paliw) oraz usługi naprawy pojazdów i wulkanizacji,

? 30 czerwca 2020 r. - branża gastronomiczna, usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania, sprzedaż węgla,

? 31 grudnia 2020 r. - branża budowlana, usługi fryzjerskie, usługi

w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, usługi prawnicze, usługi związane z poprawą kondycji fizycznej.

Stosownie do art. 145a ust. 1 ustawy o VAT, z zastrzeżeniem art. 145b, podatnicy mogą jeszcze prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii, które nie umożliwiają połączenia i przesyłania danych między kasą rejestrującą a Centralnym Repozytorium Kas. Warunek przesyłania danych spełniają tzw. kasy online.

Czytaj także: Kasy fiskalne zastąpią aplikacje w telefonach

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP