VAT: refakturowane media wliczają się do limitu zwolnienia

Jeśli podatnik wynajmuje mieszkania i przenosi na najemców opłaty za wodę, ścieki i prąd, to przy obliczaniu wartości sprzedaży uprawniającej do zwolnienia podmiotowego powinien uwzględniać zarówno czynsz, jak i te media.

Publikacja: 20.08.2018 06:20

VAT: refakturowane media wliczają się do limitu zwolnienia

Foto: AdobeStock

Podatnik wynajmuje siedem mieszkań na cele mieszkaniowe. Wynajem mieszkań korzysta ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT. Ponadto podatnik refakturuje na podstawie liczników opłaty za media (woda, ścieki i prąd). Podatnik nie zarejestrował się jako podatnik VAT czynny, gdyż korzysta ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Czy do limitu uprawniającego do zwolnienia podmiotowego należy brać pod uwagę także wartość refakturowanych mediów? – pyta czytelnik.

Czytaj także: Wynajem na krótki termin czekają obostrzenia

Stosownie do art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Przez sprzedaż rozumie się przy tym odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (zob. art. 2 pkt 22 ustawy o VAT).

Wyłączenia

Do wartości tej sprzedaży, stosownie do art. 113 ust. 2 ustawy o VAT, nie wlicza się:

1) wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju;

2) odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy o VAT, z wyjątkiem:

a) transakcji związanych z nieruchomościami,

b) usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41 ustawy o VAT,

c) usług ubezpieczeniowych

– jeżeli czynności te nie mają charakteru transakcji pomocniczych;

3) odpłatnej dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Co bierze się pod uwagę

Limit sprzedaży uprawniającej do korzystania ze zwolnienia podmiotowego ustala się na podstawie sprzedaży opodatkowanej VAT, a w przypadku podatników korzystających ze zwolnienia podmiotowego – sprzedaży, która byłaby opodatkowana, gdyby podatnik nie korzystał ze zwolnienia podmiotowego. Sprzedaż zwolniona, z pewnymi wyjątkami nie jest brana pod uwagę przy ustaleniu tego limitu. Do wyjątków należą jednak m.in. zwolnione z VAT transakcje związane z nieruchomościami, a to oznacza, że wartość wynajmu posiadanych mieszkań podatnik musi uwzględnić w tym limicie sprzedaży uprawniającym do korzystania ze zwolnienia podmiotowego.

Uwaga! Dostawa towarów lub usług wskazanych w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT (m.in. dostawa niektórych towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, czy terenów budowlanych, a także np. świadczenie usług prawniczych) pozbawia prawa do korzystania ze zwolnienia bez względu na limit obrotów.

Czynności odrębne od najmu

W świetle orzecznictwa ukształtowanego po wyroku TSWE z 16 kwietnia 2015 r. w sprawie C 42/14 (minister finansów przeciwko Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w Warszawie) przyjmuje się, że refaktury za media przy wynajmie lokali, w sytuacji, gdy wysokość opłat ustalana jest np. na podstawie faktycznego zużycia wynikającego z liczników stanowią dla potrzeb VAT odrębne czynności, dla których VAT ustala się na zasadach określonych dla tych czynności (por. wyrok NSA z 1 września 2015 r., I FSK 1414/13; interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 19 stycznia 2016 r., ILPP2/443-303/14/15-S/SJ; interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi z 3 grudnia 2015 r., IPTPP1/ 443-739/14-11/ 15/S/MW). Oznacza to, że w przeciwieństwie do usług najmu lokali mieszkalnych na cele mieszkaniowe, refaktury nie mogą korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT. Refaktura mediów, co do zasady, podlega zatem opodatkowaniu według właściwej dla nich stawki. W analizowanej sprawie będzie to 23 proc. dla dostawy energii elektrycznej i 8 proc. dla dostawy wody (PKWiU 36.00.20.0) odprowadzenia ścieków (PKWiU 37.00.11.0) i wywozu odpadów komunalnych (PKWiU 38.11.29.0). W sytuacji opisanej w pytaniu podatnik korzysta ze zwolnienia podmiotowego, a zatem nie opodatkowuje tych czynności.

Refaktura mediów (woda, ścieki i prąd) to czynności, co do zasady opodatkowane VAT, a zatem podatnik powinien je uwzględnić przy obliczaniu limitu sprzedaży uprawiającego do korzystania ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.

Zakładając, że podatnik nie wykonuje innych czynności objętych VAT niż wynajem mieszkania i refakturowanie związanych z tym wynajmem mediów, przy obliczaniu limitu sprzedaży uprawniającego do korzystania ze zwolnienia podmiotowego podatnik powinien uwzględniać całą wartość sprzedaży, tj. opłaty za najem (czynsz) i refakturowane media.

Jeżeli wartość sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT przekroczy kwotę, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT (tj. 200 000 zł), to zwolnienie traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę (zob. art. 113 ust. 5 ustawy o VAT).

Autor jest doradcą podatkowym

Podstawa prawna:art. 2 pkt 22, art. 113 ust. 1 i 13 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1221 ze zm.)

Podatnik wynajmuje siedem mieszkań na cele mieszkaniowe. Wynajem mieszkań korzysta ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT. Ponadto podatnik refakturuje na podstawie liczników opłaty za media (woda, ścieki i prąd). Podatnik nie zarejestrował się jako podatnik VAT czynny, gdyż korzysta ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Czy do limitu uprawniającego do zwolnienia podmiotowego należy brać pod uwagę także wartość refakturowanych mediów? – pyta czytelnik.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP