fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Refaktura kosztów wysyłki pocztą a VAT

AdobeStock
Koszty dodatkowe, takie jak m.in. transport, pobierane przez sprzedawcę od nabywcy lub usługobiorcy wchodzą do podstawy opodatkowania dla danej czynności podstawowej, tj. dostawy towaru.

- Wysłałem towar klientowi za pośrednictwem Poczty Polskiej. Za nabyte usługi otrzymałem z poczty fakturę ze zwolnieniem z VAT (powszechne usługi pocztowe). Czy refakturując na nabywcę towaru koszty wysyłki za pośrednictwem Poczty Polskiej mogę zastosować zwolnienie z VAT? – pyta czytelnik.

W przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi (art. 8 ust. 2a ustawy o VAT). A zatem, nabywając usługi pocztowe, które następnie są refakturowane na klienta, należy przyjąć, że czytelnik z jednej strony nabył, a z drugiej sam wyświadczył te usługi.

Czytaj także: Refaktura za media a zwolnienie z VAT

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 17 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku powszechne usługi pocztowe świadczone przez operatora obowiązanego do świadczenia takich usług, oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną. Ni...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA