fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Stosowanie preferencyjnej stawki VAT przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów

Adobe Stock
Obowiązujące od 1 stycznia br. regulacje unijne wprowadziły nowy, bardziej wymagający standard dokumentacyjny. W dalszym ciągu możliwe jest jednak stosowanie dotychczasowych rozwiązań wynikających z polskiej ustawy o VAT.

Stosowanie preferencyjnej stawki VAT przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów wymaga m.in. posiadania dowodów, że towary zostały wywiezione z Polski i dostarczone nabywcy na terytorium innego państwa członkowskiego UE. Obowiązujące od 1 stycznia 2020 r. regulacje rozporządzenia Rady UE 2018/1912 wprowadziły wprawdzie nowy, bardziej wymagający standard dokumentacyjny, niemniej w dalszym ciągu możliwe jest jednak stosowanie dotychczasowych rozwiązań wynikających z polskiej ustawy o VAT.

Czytaj także:

Co musi zawierać dokumentacja uzasadniająca zastosowanie preferencyjnej stawki dla WDT

Pakiet quick fixes

1 stycznia 2020 r. miał wejść w życie pakiet zmian w opodatkowaniu VAT transakcji wewnątrzwspólnotowych (tzw. quick fixes). Niestety rząd nie zdążył z implementacją unijnych regulacji, a pandemia COVID-19 zatrzymała opóźnione już prace legislacyjne nad krajowymi przepisami. W tzw. okresie przejściowym podatnicy co do zasady mają możliwość wyboru między stosowaniem...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA