Marża a proporcjonalne odliczanie w podatku od towarów i usług

W przypadku świadczenia usług lub sprzedaży towarów opodatkowanych ustalanie współczynnika odliczenia jest ściśle związane z prawidłowym definiowaniem pojęcia „obrotu". Organy podatkowe uważają, że na potrzeby tego rodzaju transakcji obrotem jest uzyskiwana podstawa opodatkowania. Czy takie podejście jest prawidłowe?

Publikacja: 21.01.2020 17:15

Marża a proporcjonalne odliczanie w podatku od towarów i usług

Foto: Adobe Stock

W praktyce gospodarczej występują sytuacje, w których podatnik wykonuje zarówno czynności zwolnione z opodatkowania VAT, jak i czynności podlegające opodatkowaniu VAT. W takim przypadku na podstawie art. 90 ust. 1 ustawy o VAT podatnik jest zobligowany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami, w stosunku do których przysługuje mu prawo do odliczenia VAT.

Jeżeli jednak nie jest on zdolny do wyodrębnienia całości lub części tych kwot, powinien ustalić tzw. współczynnik odliczenia VAT. Zasady obliczenia ww. współczynnika wynikają z art. 90 ust. 3 ustawy o VAT. W myśl tego przepisu współczynnik ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którym podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności zwolnionych i opodatkowanych. Wartość współczynnika należy określić procentowo (w zaokrągleniu do najbliższej liczby całkowitej) w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest on ustalany. W sytuacji gdyby wartość współczynnika nie przekroczyła 98 proc. oraz kwota podatku niepodlegająca odliczeniu była mniejsza niż 500 zł (w szczególnych przypadkach na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów może to być kwota większa lub równa), podatnik może uznać, iż współczynnik wynosi 100 proc.. Natomiast, gdyby powyższa wartość nie przekroczyła 2 proc. podatnik ma prawo uznać, że współczynnik wynosi O proc.

Pozostało 85% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów