Rada gminy nie ustali ceny za umieszczanie reklam na wszystkich terenach i obiektach komunalnych

Nie wszystkie obiekty i urządzenia, które są własnością gminy, mają charakter użyteczności publicznej. Uprawnienie rady gminy do określenia cen i opłat dotyczy tylko obiektów i urządzeń, które są ogólnodostępne i służą zaspokajaniu określonych potrzeb mieszkańców.

Publikacja: 18.09.2018 06:20

Rada gminy nie ustali ceny za umieszczanie reklam na wszystkich terenach i obiektach komunalnych

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

- Rada gminy chce ustalić ceny za umieszczanie reklam „na wszystkich terenach, obiektach i urządzeniach komunalnych". Czy taka uchwała rady będzie zgodna z przepisami?

Czytaj także: Jak rada miasta decyduje o szyldach, reklamach i billboardach

Nie.

Zgodnie z art. 40 ust. 2 pkt 3 i 4 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) rada gminy może wydawać akty prawa miejscowego w zakresie: zasad zarządu mieniem gminy oraz zasad i trybu korzystania z gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Przyjmuje się, że pojęcie „zasady i tryb korzystania" oznacza kompetencję rady gminy do formułowania w stosunku do obiektów i urządzeń użyteczności publicznej norm i zasad prawidłowego postępowania, obowiązujących reguł zachowania się (por. m.in. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z 23 listopada 2017 r., sygn. II SA/Go 932/17, LEX nr 2405912). Zwraca się jednak uwagę, że wskazane wyżej przepisy u.s.g. nie stanowią podstawy do ustalania przez radę cen i opłat. Takie uprawnienie wynika z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o gospodarce komunalnej (dalej u.g.k.). Na podstawie tego przepisu rada gminy może postanawiać o wysokości cen i opłat (albo o sposobie ustalania cen i opłat):

- za usługi komunalne o charakterze użyteczności publicznej oraz

- za korzystanie z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej gminy.

W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 16 stycznia 2018 r. (sygn. II OSK 2990/17, LEX nr 2455184) przyjęto, że kompetencja rady gminy przewidziana w art. 4 ust. 1 pkt 2 u.g.k. jest szczególnym upoważnieniem ustawowym do podjęcia aktu prawa miejscowego, w rozumieniu art. 40 ust. 1 u.s.g.

W wyroku WSA w Krakowie z 24 maja 2012 r. (sygn. II SA/Kr 570/12, LEX nr 1219364) zwrócono uwagę, że umieszczenie reklam nie jest usługą komunalną, w związku z czym rada może – na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 2 u.g.k. – określić tylko ceny i opłaty (albo sposób ich ustalania) za korzystanie z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej gminy. Podkreślono, że chodzi tu wyłącznie o obiekty i urządzenia ogólnodostępne, służące zaspokajaniu określonych potrzeb mieszkańców. Art. 4 ust. 1 pkt 2 u.g.k. nie daje podstaw do ustalenia przez radę opłat za umieszczanie reklam na wszystkich obiektach, urządzeniach i terenach stanowiących własność gminy, gdyż nie wszystkie gminne obiekty i urządzenia pełnią funkcję użyteczności publicznej (por. także rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z 4 maja 2017 r., znak PN.4131.134.2017, Dz.Urz. woj. warmi. z 2017 r. poz. 2182).

Należy również zwrócić uwagę, że art. 4 u.g.k. odnosi się tylko do obiektów i urządzeń użyteczności publicznej jednostek samorządu terytorialnego (gminy), podczas gdy zgodnie z art. 43 u.s.g. mieniem komunalnym jest własność i inne prawa majątkowe należące do poszczególnych gmin i ich związków oraz mienie innych gminnych osób prawnych, w tym przedsiębiorstw. ?

—Anna Puszkarska, radca prawny

podstawa prawna: art. 40 ust. 2 pkt 3 i 4 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 994 ze zm.)

podstawa prawna: art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 827 ze zm.)

- Rada gminy chce ustalić ceny za umieszczanie reklam „na wszystkich terenach, obiektach i urządzeniach komunalnych". Czy taka uchwała rady będzie zgodna z przepisami?

Czytaj także: Jak rada miasta decyduje o szyldach, reklamach i billboardach

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Prawo dla Ciebie
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego