fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ustrój i kompetencje

Hermeliński: wybory nie były ani równe, ani zgodne z konstytucją

Wojciech Hermeliński
rp.pl
- (...) tych wyborów nie można uznać ani za równe, ani za przeprowadzone zgodnie z konstytucją. To był plebiscyt, w którym zasady konstytucyjne schodzą na drugi plan - poniedziałkową decyzję SN ws. protestów wyborczych komentuje dla Onet.pl Wojciech Hermeliński sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku i były szef Państwowej Komisji Wyborczej.

- (...) sędziowie z nowej Izby najwyraźniej uznali, że nie należy wychodzić przed szereg. W tej zasiadają osoby mające naprawdę dobry dorobek tak naukowy, jak orzeczniczy. Tym bardziej dziwi mnie to zbiorowe milczenie - powiedział szef PKW w rozmowie z Onet.pl.

Uzasadnienie decyzji o ważności wyborów prezydenckich było zdaniem Hermelińskiego wybitnie lakoniczne i naruszające konstytucję. - (...) podczas tej kampanii mieliśmy do czynienia z tak rażącymi naruszeniami prawa, że nie trzeba specjalisty, by to stwierdzić. Ot, choćby sprawa tych "niewyborów"... - dodaje.

Zdaniem sędziego porozumienie między Jarosławem Kaczyńskim i Jarosławem Gowinem nie wpływa na przepisy konstytucji. Zauważa, że SN nie wziął pod uwagę tego naruszenia. Hermeliński zwraca też uwagę na pominięcie przez izbę SN faktu przedwyborczych zmian w kodeksie wyborczym poza terminami ustalonymi przez Trybunał Konstytucyjny.

Czytaj także: Niewykorzystana szansa SN

- Polski Sejm to sobie w tym roku zlekceważył, a SN uznał właśnie, że "no cóż, trudno, tak było widocznie trzeba" - mówi były szef PKW.

Najbardziej rażące według Hermelińskiego było pozostawienie bez rozpoznania większości protestów wyborczych ws. wpływu TVP na kampanię.

- Przecież my w tej kampanii mieliśmy w zasadzie symbiozę między rządem a telewizją rządową. To właśnie wskazała OBWE. I jak tu mówić o równych prawach kandydatów? - wyjaśnił sędzia.

- (...) gdy wybieramy na pięć lat osobę, która będzie reprezentować Rzeczpospolitą, to ten wybór powinien być wręcz krystaliczny z prawnego punktu widzenia - podsumował Hermeliński.

Czytaj więcej na Onet.pl.Źródło: Onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA