Wielka ucieczka z Erytrei

Woda, prąd, dostęp do internetu – tylko czasem. Perspektyw – brak. Do tego służba wojskowa w praktyce nieograniczona i zapełnione więzienia, w których można spędzić lata bez procesu. Mieszkańcy uciekają z kraju tysiącami, niektórzy docierają potem na polsko-białoruską granicę.

Publikacja: 10.05.2024 17:00

Służba wojskowa nie omija ani mężczyzn, ani kobiet. Wielu młodych próbuje uciec z kraju. Jeśli zosta

Służba wojskowa nie omija ani mężczyzn, ani kobiet. Wielu młodych próbuje uciec z kraju. Jeśli zostaną schwytani, w więzieniu mogą spędzić całe lata. Na zdjęciu żołnierska parada przed prezydentem Afewerkim w 32. rocznicę uzyskania przez Erytreę niepodległości; Asmara, 24 maja 2023 r.

Foto: J.Countess/Getty Images

To cud”, wciąż powtarza młoda mama z Erytrei, gdy patrzy na swoją córeczkę urodzoną przed kilkoma tygodniami w polskim lesie. Tam też spędziła ostatni miesiąc ciąży. Na naszą zimę nie była przygotowana. Gdy poród się zakończył, ktoś z grupy rozpalił ogień, żeby obie mogły się ogrzać.

„Erytrejka z noworodkiem, której udzielono pomocy przy granicy polsko-białoruskiej, pozostaje na terytorium Polski i aktualnie przebywa w szpitalu w Hajnówce. Cudzoziemka złożyła deklarację o chęci ubiegania się o udzielenie ochrony w Polsce dla niej i jej dziecka” – podała 19 kwietnia 2024 r. w komunikacie Straż Graniczna.

Pozostało 97% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
„Ostatnia przysługa”: Kobieta w desperacji
Plus Minus
„Wieczne państwo. Opowieść o Kazachstanie": Władza tłumaczyć się nie musi
Plus Minus
"Nobody Wants to Die”: Retrokryminał z przyszłości
Plus Minus
Krzysztof Janik: Państwo musi czasem o siebie zadbać
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Plus Minus
Z rodzinnych sag tylko Soprano