Reklama
Rozwiń

Wyznawcy ekonomicznego kultu

Choć neoliberalizm przyczynił się do dwóch dekad szybkiego wzrostu gospodarczego, zdołał zdestabilizować światową gospodarkę i podważyć własny sukces.

Publikacja: 10.05.2024 17:00

Najbardziej heroicznym momentem kariery Margaret Thatcher była jej konfrontacja z Arthurem Scargille

Najbardziej heroicznym momentem kariery Margaret Thatcher była jej konfrontacja z Arthurem Scargillem i związkiem zawodowym górników: państwu brytyjskiemu na tym etapie jego rozwoju gospodarczego nie opłacało się wydobywanie węgla. Na zdjęciu: demonstracja górników w Londynie z 1984 r.

Foto: wikipedia

Jedną z ważnych dziedzin, w których idee liberalne zostały doprowadzone do skrajności, była współczesna myśl ekonomiczna, w ramach której liberalizm przekształcił się w to, co nazwano neoliberalizmem.

Termin „neoliberalizm” jest dziś często używany jako pejoratywny synonim kapitalizmu, ale poprawnie powinien być używany w węższym znaczeniu, do opisania szkoły myśli ekonomicznej często kojarzonej z Uniwersytetem Chicagowskim lub szkołą austriacką i z takimi ekonomistami jak Milton Friedman, Gary Becker, George Stigler, Ludwig von Mises czy Friedrich Hayek, którzy zdecydowanie umniejszali rolę państwa w gospodarce i podkreślali rolę wolnych rynków jako bodźców wzrostu oraz efektywnych mechanizmów alokacji zasobów.

Pozostało jeszcze 96% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Plus Minus
Kobiety musiały walczyć, by móc uprawiać sport. „Przewodnik Katolicki”: Łatwo o zgorszenie
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Plus Minus
Zawód przyszłości? Skrzyżowanie Jamesa Bonda i Elona Muska
Plus Minus
Joanna Szczepkowska: Chodźcie z nami
Plus Minus
Tomasz Terlikowski: Dlaczego w Kościele tak trudno o zmiany?
Plus Minus
Jan Maciejewski: A poza tym, Sokrates chodził boso
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama