PiS chce ponownych wyborów pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego

PiS chce ponownych wyborów pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego, a PO zaskarża swoją ustawę do TK.

Aktualizacja: 17.11.2015 18:59 Publikacja: 17.11.2015 18:28

PiS chce ponownych wyborów pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Październikowe wybory sędziów Trybunału Konstytucyjnego będą nieważne. Tak wynika z opublikowanego na stronach Sejmu poprawionego projektu noweli ustawy o TK, autorstwa PiS. Powtórzony będzie więc wybór wszystkich pięciu sędziów, a nie tylko dwóch, których powinien dokonać już obecny Sejm.

Niepewna piątka

Uprawnione instytucje, czyli prezydium Sejmu lub co najmniej 50 posłów, będą miały siedem dni na zgłaszanie swoich kandydatów od wejścia w życie ustawy. A ta ma obowiązywać po 14 dniach od ogłoszenia.

Poprzedni Sejm wybrał: Romana Hausera za Marię Gintowt-Jankowicz, Krzysztofa Ślebzaka za Wojciecha Hermelińskiego i Andrzeja Jakubeckiego za Marka Kotlinowskiego (kadencja tych trzech sędziów upłynęła 6 listopada 2015 r.) oraz Bronisława Sitka za Zbigniewa Cieślaka, którego kadencja upłynie 2 grudnia 2015 r., i Andrzeja Jana Sokalę za Teresę Liszcz, która może orzekać do 8 grudnia. Wybór dwóch ostatnich sędziów umożliwiła poprzedniemu Sejmowi uchwalona w czerwcu nowa ustawa o TK.

Najnowsza wersja projektu precyzuje również, że kadencja obecnego prezesa i wiceprezesa ma wygasnąć po trzech miesiącach. Ich następcy zostaną wybrani na trzyletnie kadencje z możliwością ponownego wyboru. Obecnie funkcje te można pełnić od wyboru do końca kadencji sędziego, a ta trwa dziewięć lat. Projekt zwiększa też wpływ prezydenta na wybór prezesa. Zgromadzenie Ogólne sędziów TK ma mu bowiem przedstawić co najmniej trzech kandydatów, a nie jak teraz – tylko dwóch.

Zainteresowanie Trybunałem wciąż wykazuje PO i PSL.

PO skarży swoją ustawę

Posłowie obu partii postanowiły złożyć do Trybunału wniosek o zbadanie, czy wprowadzone we wrześniu zmiany w Trybunale są konstytucyjne. Ich wniosek jest bliźniaczo podobny do tego, który tydzień temu wycofało PiS.

Prof. Jan Majchrowski z Wyższej Szkoły Administracji Publicznej i były doradca prezesa TK mówi, że to niebywałe, że posłowie, którzy uchwalili ustawę, skarżą ją, używając argumentów krytyków ustawy.

PiS zarzuca przede wszystkim, że Sejm poprzedniej kadencji zamiast trzech sędziów wybrał dodatkowo dwóch. Wycofał go jednak, bo uznał, że szybciej naprawy dokona, uchwalając nowelę kwestionowanych przepisów. I bardzo możliwe, że kiedy skarga PO i PSL wejdzie na wokandę TK, projekt będzie już uchwalony, a zaskarżone przepisy nie będą już obowiązywać.

Nie musi być to przeszkoda do zbadania sprawy, gdyż Trybunał może badać uchylone przepisy, jeśli orzeczenie jest konieczne dla ochrony konstytucyjnych wolności i praw (art. 77 ust 4 ustawy o TK). TK może orzec niekonstytucyjność „skoku na Trybunał" bądź uznać, że go nie było.

Reformowanie Trybunału

Kalendarium wydarzeń

Prezydencki projekt nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym wpłynął do Sejmu 11 lipca 2013 r. Prace nad nim trwały prawie dwa lata. Najważniejsze wydarzenia miały miejsce w 2015 r.

- 25 czerwca – Sejm uchwalił nową ustawę o TK pozwalającą mu wybrać pięciu zamiast trzech sędziów TK,

- 21 lipca – prezydent Bronisław Komorowski podpisuje ustawę,

- 30 września – ustawa wchodzi w życie,

- 8 października – Sejm wybiera pięciu nowych sędziów TK,

- 23 października – PiS zaskarża ustawę do Trybunału,

- 6 listopada – kończy się kadencja trzech sędziów TK,

- 10 listopada – PiS wycofał wniosek z TK,

- 14 listopada – PiS zgłasza nowelę ustawy o TK, w której kwestionuje wybór sędziów,

- 17 listopada – PiS wnosi poprawioną wersję noweli, a PO i PSL zaskarżają do TK ustawę, za którą głosowali,

- 2 i 8 grudnia – kończy się kadencja kolejnych dwóch sędziów TK

Październikowe wybory sędziów Trybunału Konstytucyjnego będą nieważne. Tak wynika z opublikowanego na stronach Sejmu poprawionego projektu noweli ustawy o TK, autorstwa PiS. Powtórzony będzie więc wybór wszystkich pięciu sędziów, a nie tylko dwóch, których powinien dokonać już obecny Sejm.

Niepewna piątka

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP