Inwentaryzacja: pole spisowe warto wyłączyć z działalności

Całkowite zamknięcie firmy na czas spisu zwykle jest niemożliwe, zwłaszcza jeśli ma duże stany zapasów. Rzetelne wyniki inwentaryzacji można jednak uzyskać, dbając o odpowiednie przygotowanie niej domiejsc przechowywania towarów.

Publikacja: 28.11.2018 05:30

Inwentaryzacja: pole spisowe warto wyłączyć z działalności

Foto: 123RF

Inwentaryzacja to ogół działań zmierzających do ustalenia rzeczywistego stanu składników majątkowych oraz źródeł ich pochodzenia na określony dzień. Inwentaryzacja rzeczowych i pieniężnych składników majątkowych polega na ustaleniu za pomocą spisu faktycznego (spisu z natury) ich stanu oraz wyjaśnieniu różnic pomiędzy stanem rzeczywistym a stanem wynikającym z ewidencji księgowej. Można również wyróżnić inwentaryzację za pośrednictwem uzgodnienia sald z kontrahentami (dotyczy stanu środków pieniężnych na rachunkach bankowych, pożyczek i kredytów czy należności) oraz inwentaryzację drogą weryfikacji stanu ewidencyjnego, która obejmuje te aktywa i pasywa, których stanu nie można ustalić za pomocą spisu z natury albo uzgodnienia sald z kontrahentami. Jeśli jednostki gospodarcze posiadają rzeczowe aktywa obrotowe, to na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) powinny przeprowadzić ich inwentaryzację metodą spisu ilości z natury, a następnie wycenić stwierdzone ilości, porównać wartości z danymi zawartymi w księgach rachunkowych oraz wyjaśnić i rozliczyć ewentualne różnice. Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 19 uor rzeczowe aktywa obrotowe to materiały nabyte w celu zużycia na własne potrzeby, wytworzone lub przetworzone przez jednostkę produkty gotowe (wyroby i usługi) zdatne do sprzedaży lub w toku produkcji, półprodukty oraz towary nabyte w celu odprzedaży w stanie nieprzetworzonym.

Na ostatni dzień roku

Jednostki gospodarcze są zobowiązane, na podstawie art. 26 ust. 1 uor, do przeprowadzenia inwentaryzacji składników majątku na ostatni dzień każdego roku obrotowego. Z dyspozycji art. 26 ust. 3 uor wynika, że termin i częstotliwość inwentaryzacji uważa się za dotrzymane, jeżeli inwentaryzację składników aktywów (z wyłączeniem między innymi aktywów pieniężnych, papierów wartościowych, produktów w toku produkcji) rozpoczęto nie wcześniej niż trzy miesiące przed końcem roku obrotowego, a zakończono do 15 dnia następnego roku, a ustalenie stanu nastąpiło przez dopisanie lub odpisanie od stanu stwierdzonego drogą spisu z natury lub potwierdzenia salda przychodów i rozchodów zwiększeń i zmniejszeń, jakie nastąpiły między datą spisu lub potwierdzenia a dniem ustalenia stanu wynikającego z ksiąg rachunkowych, przy czym stan wynikający z ksiąg rachunkowych nie może być ustalony po dniu bilansowym. Oznacza to między innymi, że ustalanie stanu rzeczowych aktywów obrotowych mogło rozpocząć się już 1 października 2018 r. w jednostkach, których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym.

Trudne, ale nie niemożliwe

Przygotowanie i przeprowadzenie inwentaryzacji to zwykle znaczące wyzwanie organizacyjne, które wymaga zaangażowania zasobów kadrowych firmy albo zlecenia tych czynności jednostkom zewnętrznym. W spółkach produkcyjnych lub handlowych, które posiadają wiele różnego rodzaju aktywów obrotowych, inwentaryzacja może okazać się wyjątkowo czasochłonna i skomplikowana. Warto również przypomnieć, że na rzetelnym przeprowadzeniu inwentaryzacji powinno zależeć – poza osobami zaangażowanymi bezpośrednio w gospodarkę magazynową – kierownikowi jednostki, ponieważ to on odpowiada co do zasady za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości, o ile odpowiedzialności (poza odpowiedzialnością za przeprowadzenie inwentaryzacji w formie spisu z natury) nie powierzy innemu podmiotowi za jego zgodą. Mówi o tym art. 4 ust. 5 uor. Ustawa o rachunkowości nie podaje jednak żadnych specyficznych wytycznych, jak należy zorganizować proces inwentaryzacji zapasów. W art. 66 ust. 5 uor wskazuje jedynie, że spółki podlegające badaniu przez biegłego rewidenta powinny umożliwić audytorom udział w inwentaryzacji znaczących składników majątkowych.

Komitet dostrzegł praktyczne problemy

Praktycznych wskazówek oraz szerszego wyjaśnienia problemów merytorycznych związanych z przeprowadzeniem spisu z natury dostarcza stanowisko Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie inwentaryzacji drogą spisu z natury zapasów materiałów, towarów, wyrobów gotowych i półproduktów. Warto po nie sięgnąć, aby zapewnić dobrą organizację całego procesu.

Głównym problemem, przed którym stają firmy organizujące spis z natury rzeczowych aktywów obrotowych zgromadzonych w magazynach, sklepach, składowiskach itp. jest zwykle brak możliwości wyłączenia wszystkich tych miejsc z działalności na czas inwentaryzacji, dodatkowo w jednym czasie. Stanowisko KSR rekomenduje takie właśnie podejście – to znaczy wyłączenie pola spisowego z działalności. Zgodnie z treścią stanowiska działanie takie sprzyja uzyskaniu wiarygodnych wyników spisu z natury, ponieważ w trakcie spisu nie następują ani przychody, ani rozchody zapasów składowanych na danym polu.

Według jakiego klucza

Pole spisowe jest zdefiniowane jako całość lub ściśle określona część danej jednostki gospodarczej, w której znajdują się zapasy powierzone osobie odpowiedzialnej. Zasadne jest zatem przeprowadzanie spisu w dni, kiedy jednostka jest nieczynna albo w godzinach nocnych. Dokument KSR podkreśla również, że właściwe wyznaczenie pól spisowych, z uwzględnieniem takich parametrów jak rodzaj, wielkość czy sposób pomiaru zapasów składowanych w określonych miejscach, ułatwia przeprowadzenie spisu z natury. Pola spisowe wyznacza się tak, aby obejmowały:

- zapasy, za które ponosi odpowiedzialność jedna osoba lub grupa osób o wspólnej odpowiedzialności;

- jednoznacznie wyodrębniony obszar odpowiadający lokalizacji miejsc składowania zapasów;

- rodzaj i ilość zapasów, których spisanie jest możliwe w ciągu jednego dnia.

W przypadku miejsc składowania zajmujących dużą powierzchnię wskazany jest ich podział na dwa lub więcej pól spisowych rozgraniczonych liniami (zaznaczonymi farbą, kredą, taśmami itp.) i określanie pól z użyciem nazw magazynów, miejsc składowania czy konkretnych regałów. Pole spisowe powinno być wyraźnie wyodrębnione, aby nie było wątpliwości, do którego pola spisowego należą określone zapasy. Celowe jest wydzielenie pól spisowych na podstawie aktualnego planu sytuacyjnego z zaznaczonymi granicami odpowiedzialności określonych osób.

Posegregować i uporządkować

W celu ułatwienia inwentaryzacji w polach spisowych kierownik jednostki w zarządzeniu w sprawie inwentaryzacji w drodze spisu z natury może zobowiązać osoby odpowiedzialne do przygotowania znajdujących się w nim zapasów. Przygotowanie może polegać na przykład na:

- posegregowaniu według asortymentów;

- łączeniu – w miarę możliwości – jednakowych rodzajowo asortymentów składowanych w różnych miejscach danego pola;

- formowaniu w bryły składników sypkich;

- wydzieleniu zapasów obcych;

- wyodrębnieniu i odpowiednim oznaczeniu zapasów zniszczonych, niepełnowartościowych i nieprzydatnych;

- czytelne oznakowanie zapasów, jeżeli w jednostce stosuje się system ich znakowania (przy czym oznakowanie nie powinno zawierać informacji o ilości zapasu).

Dodatkowo, osoby odpowiedzialne za spisywane zapasy są też zobowiązane do złożenia księgowemu w przeddzień spisu oświadczenia o przekazaniu wszystkich dowodów przychodu i rozchodu. Z kolei te jednostki, które stosują magazynowe systemy informatyczne z automatyczną lokalizacją zapasów, mogą zrezygnować z porządkowania według asortymentów tych zapasów na potrzeby spisu z natury, pod warunkiem, że system wskazuje miejsca ich składowania. Stanowisko KSR dopuszcza sytuacje, w których nie ma możliwości wyłączenia magazynów, sklepów, składowisk itp. z działalności na czas inwentaryzacji. W takim przypadku zaleca:

- utworzenie wyodrębnionego, tymczasowego magazynu na dostawy, w którym będą składowane do czasu ukończenia spisu przyjęte dostawy materiałów i towarów lub wytworzone wyroby gotowe i półprodukty i przeniesione z niego na właściwe miejsce składowania dopiero po zakończeniu spisu (ich przychód jest ujmowany w ewidencji księgowej zapasów);

- wcześniejsze pobranie z magazynu składników zapasów, które mogą być potrzebne do działalności w czasie przeprowadzania czynności przez zespoły spisowe;

- dopuszczenie do ewentualnego wydania z magazynu przez osobę odpowiedzialną (w porozumieniu z zespołem spisowym) zapasów na podstawie odpowiednio oznakowanych dowodów, z których wynika, czy rozchód nastąpił przed czy po fizycznym dokonaniu spisu (przy czym odpowiednie adnotacje zamieszcza się w arkuszu spisowym, a dodatkową kopię dowodu rozchodu załącza się do dokumentacji inwentaryzacyjnej).

Inwentaryzacja to ogół działań zmierzających do ustalenia rzeczywistego stanu składników majątkowych oraz źródeł ich pochodzenia na określony dzień. Inwentaryzacja rzeczowych i pieniężnych składników majątkowych polega na ustaleniu za pomocą spisu faktycznego (spisu z natury) ich stanu oraz wyjaśnieniu różnic pomiędzy stanem rzeczywistym a stanem wynikającym z ewidencji księgowej. Można również wyróżnić inwentaryzację za pośrednictwem uzgodnienia sald z kontrahentami (dotyczy stanu środków pieniężnych na rachunkach bankowych, pożyczek i kredytów czy należności) oraz inwentaryzację drogą weryfikacji stanu ewidencyjnego, która obejmuje te aktywa i pasywa, których stanu nie można ustalić za pomocą spisu z natury albo uzgodnienia sald z kontrahentami. Jeśli jednostki gospodarcze posiadają rzeczowe aktywa obrotowe, to na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) powinny przeprowadzić ich inwentaryzację metodą spisu ilości z natury, a następnie wycenić stwierdzone ilości, porównać wartości z danymi zawartymi w księgach rachunkowych oraz wyjaśnić i rozliczyć ewentualne różnice. Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 19 uor rzeczowe aktywa obrotowe to materiały nabyte w celu zużycia na własne potrzeby, wytworzone lub przetworzone przez jednostkę produkty gotowe (wyroby i usługi) zdatne do sprzedaży lub w toku produkcji, półprodukty oraz towary nabyte w celu odprzedaży w stanie nieprzetworzonym.

Pozostało 83% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów