fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Co zrobić ze stratą z umorzenia obligacji

Księgowi
Księgowi
Adobe Stock
W przypadku przymusowego unicestwienia papierów wartościowych przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny inwestor traci zainwestowane środki. Zdaniem fiskusa, straty z tego tytułu nie można ująć w kosztach podatkowych.

Jedną z dostępnych opcji inwestycji kapitału jest zakup obligacji emitowanych przez banki. Wiąże się to jednak m.in. z ryzkiem utraty środków w wyniku przymusowego nieodpłatnego umorzenia tych obligacji w ramach przymusowej restrukturyzacji przeprowadzanej przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Umorzenie obligacji powoduje ich unicestwienie, a środki zainwestowane w te instrumenty przepadają. Pechowi inwestorzy zastanawiają się, czy stratę z tego tytułu mogą uwzględnić w swoich rozliczeniach podatkowych.

Czytaj także: W jaki sposób rozliczyć emisję obligacji

Pozbawienie praw

Na podstawie art. 101 ust. 7 ustawy z 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji, w przypadku gdy łącznie są spełnione następujące warunki:

1) podmiot krajowy jest zagrożony upadłością,

2) brak jest przesłanek wskazujących, że możliwe działania nadzorcze lub działania podmiotu krajowego pozwolą we właściwym cz...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA