fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W jaki sposób rozliczyć emisję obligacji

AdobeStock
Źródło przychodów, do którego należy przypisać koszty poniesione przez emitenta, zależy od tego na jaki cel zostały wykorzystane pozyskane środki.

Emisja obligacji może stanowić dla podatników alternatywną drogę pozyskiwania środków finansowych, niejednokrotnie bardziej atrakcyjną niż kredyt bankowy – nie tylko z ekonomicznego punktu widzenia, lecz także z powodu braku konieczności spełnienia restrykcyjnych wymogów często stawianych przedsiębiorcom przez banki.

Specyficzna forma pożyczki

Jakie są skutki w podatku dochodowym od osób prawnych emisji obligacji dla emitenta? Odpowiedź na to pytanie należy rozpocząć od przytoczenia definicji obligacji. Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z 15 stycznia 2015 r. o obligacjach, obligacja jest papierem wartościowym emitowanym w serii, w którym emitent stwierdza, że jest dłużnikiem właściciela obligacji, zwanego dalej "obligatariuszem", i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia określonego świadczenia. Analiza przytoczonej definicji prowadzi do wniosku, że obligacje są papierem wartościowym o charakterze dłużnym. Emitent, w zamian za środki otrzymane od nabywcy obligacji, ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA