fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Czy w rocznym zeznaniu podatkowym PIT można uwzględnić wydatki na dojazd komunikacją miejską do pracy

123RF
Pracownik uwzględni w zeznaniu rocznym rzeczywiste wydatki na dojazd do firmy udokumentowane imiennymi biletami okresowymi i fakturami.

Pracownicze koszty uzyskania przychodu nie były waloryzowane od lat, mimo iż koszty dojazdów wciąż rosną. Skarbówka zgadza się jednak, że jeśli podatnik wydaje na transport więcej, niż zakłada ustawa o PIT, może uwzględnić realne wydatki. Potwierdza to najnowsza interpretacja.

Sprawa dotyczyła podatnika, który codziennie dojeżdża busem do pracy w innej miejscowości. Kupuje bilet miesięczny, co potwierdzają faktury zakupu. Poza tym musi jeszcze dojechać komunikacją miejską MPK. Wyrobił sobie imienny bilet elektroniczny, który doładowuje co trzy miesiące, co także dokumentują faktury. Zapytał, czy może odliczyć faktycznie poniesione koszty dojazdów komunikacją udokumentowane imiennym biletem elektronicznym i fakturami zakupu.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odpowiedział twierdząco. Przypomniał, że zgodnie z art. 22 ust. 2 ustawy o PIT, jeśli podatnik ma przychody z tytułu jednego stosunku pracy, to koszty uzyskania przychodów wynoszą 111 zł 25 gr miesięcznie (1335 zł rocznie). Jeśli dojeżdża, odliczy 139 zł 06 gr miesięcznie (1668 zł 72 gr rocznie). Maksymalnie przepisy pozwalają odliczyć 2502 zł 56 gr za rok, jeśli pracownik dojeżdża, pracuje równocześnie w więcej niż jednym miejscu i nie uzyskuje dodatku za rozłąkę.

Zgodnie z art. 22 ust. 11 ustawy o PIT, jeśli pracownik poniósł w rzeczywistości wyższe opłaty na dojazd do pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej, to w rocznym rozliczeniu koszty te mogą być przyjęte przez pracownika w wysokości wydatków faktycznie poniesionych, udokumentowanych wyłącznie imiennymi biletami okresowymi. Nie dotyczy to osób, którym firma zwraca wydatki na dojazd. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zwrócone koszty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu.

Dyrektor KIS uznał, że skoro bilet elektroniczny zawiera określenie osoby korzystającej (jest imienny), został wystawiony na pewien czas, zaś z faktury wynika jego cena, to spełnione zastają warunki odliczenia.

Wnioskodawca w rocznym rozliczeniu podatku może odliczyć koszty na dojazd z miejsca zamieszkania do miejsca pracy komunikacją miejską w wysokości faktycznie poniesionych wydatków udokumentowanych imiennym biletem elektronicznym i fakturami zakupu – czytamy w interpretacji.

Jednocześnie dyrektor KIS poinformował, że interpretacja nie dotyczy wydatków na dojazdy busem do miejscowości, w której pracuje wnioskodawca. To dlatego, że treść pytania dotyczyła jedynie komunikacji miejskiej.

– Wydaje się, że jeśli podatnik posiada imienne bilety okresowe na dojazdy dodatkowo udokumentowane fakturami VAT, to także może odliczyć wydatki na ich zakup. Artykuł 22 ust. 11 ustawy o PIT mówi o możliwości odliczenia kosztów dojazdu do pracy środkami transportu autobusowego.

Aby uzyskać potwierdzenie, podatnik może ponownie wystąpić o interpretację – mówi prawnik Marcin Malinowski, specjalizujący się w rozliczeniu osób fizycznych.

Numer interpretacji: 0112-KDIL3-1.4011.20.2019.2.GM

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA