Podatek dochodowy

Od 2018 r. nie trzeba płacić zaliczek na PIT niższych niż 1 tys. zł

Fotorzepa, Monika Zielska
Firmy z małymi dochodami rozliczą się z fiskusem dopiero po zakończeniu roku.

Ważna zmiana dla przedsiębiorców płacących skarbówce miesięczne bądź kwartalne zaliczki na podatek dochodowy. Nie będą musieli tego robić, jeśli ich wysokość nie przekroczy 1 tys. zł.

Dotyczy to zarówno przedsiębiorców, którzy liczą podatek według skali, jak i rozliczających się stawką liniową. A także firm, które płacą CIT. Zmianę wprowadza nowelizacja z 27 października 2017 r. (DzU z 2017 r., poz. 2175).

Oczywiście przedsiębiorca, który chce płacić zaliczki poniżej 1 tys. zł, będzie mógł to robić. Wybór należy do niego. Ci, którzy nie odprowadzają zaliczek w trakcie roku, muszą się liczyć z dopłatą podatku po jego zakończeniu.

Firmy, które mają wyższe dochody i wychodzą im wyższe niż 1 tys. zł zaliczki, będą je odprowadzać na dotychczasowych zasadach. Najłatwiej mają ci, którzy zdecydują się na uproszczone. Płacą je przez cały rok w stałej wysokości (osoby fizyczne odliczają tylko część składki zdrowotnej). Wylicza się je na podstawie dochodu wykazanego w zeznaniu złożonym w ubiegłym roku (lub dwa lata temu).

Czasami jednak wybierając uproszczoną formę rozliczenia, możemy sporo fiskusowi nadpłacić. Będzie tak wtedy, gdy dochód z poprzednich lat (od którego liczymy zaliczki) jest wyższy niż ten, który uzyskamy w bieżącym roku. Nadpłatę odzyskamy dopiero po złożeniu zeznania rocznego. Dlatego warto przeliczyć, ile mniej więcej w danym roku zarobimy. Może się bowiem okazać, że lepsze są zaliczki płacone od faktycznego dochodu.

Zwykłe zaliczki odprowadzamy co miesiąc lub kwartalnie. Pierwszy wariant przysługuje wszystkim firmom, drugi małym podatnikom (w 2018 r. będzie nim przedsiębiorca, którego przychody liczone razem z VAT w 2017 r. nie przekroczyły 5 mln 176 tys. zł) i rozpoczynającym działalność. Metoda kwartalna wydaje się korzystniejsza, rzadziej płacimy bowiem skarbówce i dłużej mamy pieniądze w firmie. Możemy też kompensować dochody i straty w tym okresie. Ci, którzy chcą zmienić sposób płacenia zaliczek na podatek dochodowy w danym roku, muszą poinformować o tym urząd skarbowy do 20 lutego.

podstawa prawna: nowelizacja z 27 października 2017 r. DzU z 2017 r., poz. 2175

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL