Centy transferowe: mali przedsiębiorcy uwolnieni od biurokracji

Nowe przepisy o cenach transferowych zredukują obowiązki dokumentacyjne.

Publikacja: 26.10.2018 08:25

Centy transferowe: mali przedsiębiorcy uwolnieni od biurokracji

Foto: Adobe Stock

Uchwalona we wtorek nowelizacja ustaw o PIT i CIT zawiera nowe przepisy o cenach transferowych. Dotyczą one transakcji między podmiotami powiązanymi.

Czytaj także: Ceny transferowe: podmioty powiązane trochę odetchną

Przepisy te uporządkowano w osobne rozdziały, co ma zwiększyć ich przejrzystość. Jednak najistotniejszą zmianą jest podniesienie progów obligujących do przygotowywania lokalnej dokumentacji cen transferowych. Określono je na poziomie 2 mln zł i 10 mln zł, zależnie od rodzaju transakcji. Dziś wynoszą od 50 tys. do 500 tys. euro. W rezultacie, przy mniejszych transakcjach z powiązanymi podmiotami, wielu podatników nie będzie musiało sporządzać tej dokumentacji. Unikną tego także powiązane podmioty działające tylko na rynku krajowym.

Taką zmianę chwali Arkadiusz Żurawicki, wspólnik w kancelarii A2Z Tax & Legal. – W praktyce wiele małych i średnich przedsiębiorstw o zasięgu krajowym zakłada powiązane spółki celowe. Robią tak bardziej z przyczyn biznesowych niż podatkowych – wyjaśnia Żurawicki. Zauważa, że w takich przypadkach trudno mówić o celowym przerzucaniu dochodów, skoro spółki działają w jednym reżimie podatkowym i każda z nich płaci podatek dochodowy w Polsce. – Dlatego uwolnienie ich od obowiązku dokumentacji będzie zdjęciem z nich niepotrzebnej biurokracji. Podobny efekt da podniesienie progów transakcyjnych – ocenia ekspert.

W ustawie po raz pierwszy pojawił się wyraźny wymóg, by podatnicy składający dokumentację transakcji między podmiotami powiązanymi złożyli oświadczenie, że te transakcje odbywały się na warunkach rynkowych. Dotychczas ustawa nie wymagała tego wprost.

– To nakłada na podatników ogromną odpowiedzialność. Będą musieli złożyć oświadczenie, że te ceny są na poziomie, jaki ustaliłyby ze sobą podmioty niepowiązane – zauważa doradca podatkowy Sylwia Rzymkowska.

Nowe przepisy wymagają jeszcze uzupełnienia kilkoma rozporządzeniami. Sylwia Rzymkowska sugeruje, by Ministerstwo Finansów opublikowało je odpowiednio wcześnie, by jeszcze przed 2019 r. podatnicy mogli je poznać.

– Doceniam partnerskie podejście MF do prac nad przepisami ustawowymi. Oby tak było także w przygotowywaniu aktów wykonawczych – postuluje ekspertka. Nawiązuje przy tym do organizowanych w ostatnich miesiącach przez MF konferencji dla przedsiębiorców, poświęconych tematyce cen transferowych.

Takie podejście chwali także Arkadiusz Żurawicki.

– Dobrze, że przynajmniej w obszarze cen transferowych MF stara się słuchać praktyków i uwzględniać ich postulaty – ocenia ekspert.

—Paweł Rochowicz

Uchwalona we wtorek nowelizacja ustaw o PIT i CIT zawiera nowe przepisy o cenach transferowych. Dotyczą one transakcji między podmiotami powiązanymi.

Czytaj także: Ceny transferowe: podmioty powiązane trochę odetchną

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Prawo dla Ciebie
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego