Czy nocleg dla pracownika w podróży służbowej jest jego przychodem

Sądy twierdzą, że aby mówić o przychodzie zatrudnionego, świadczenie musi zostać przyznane w jego interesie, a nie w interesie zapewniającej je firmy. Organy nie zawsze uwzględniają ten kierunek, wyznaczony przez Trybunał Konstytucyjny.

Publikacja: 09.08.2017 06:00

Czy nocleg dla pracownika w podróży służbowej jest jego przychodem

Foto: Fotolia.com

W ostatnim czasie często komentowanym tematem jest bieżące podejście organów podatkowych do opodatkowania PIT nieodpłatnych świadczeń po stronie pracowników / zleceniobiorców, w tym świadczeń w postaci zapewnianych przez pracodawców noclegów.

Wątpliwości interpretacyjne i częste spory organów podatkowych z podatnikami dotyczą wykładni pojęcia „nieodpłatne świadczenia" na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Niestety, nie jest to koniec problemów, ponieważ w tym temacie dochodzi również do kontrowersji związanych z określeniem podstawy wymiaru dla składek na ubezpieczenia społeczne.

Podatkowa kwalifikacja po wyroku TK

Kierunek dla wykładni przepisów podatkowych wyznaczył Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 8 lipca 2014 r. (K 7/13). Zdaniem Trybunału, aby można było mówić o „innych nieodpłatnych świadczeniach" w rozumieniu art. 12 ust. 1 i art. 11 ust. 1 ustawy o PIT, konkretne świadczenie powinno spełnić łącznie następujące warunki:

1) zostało spełnione za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie),

2) zostało spełnione w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosło mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść,

3) korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi (nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).

Powyższe kryteria często nie są w odpowiedni sposób brane pod uwagę przez organy podatkowe w procesie oceny czy dane świadczenie stanowi w danej sytuacji przychód pracownika.

Spór z organem może się opłacać

W przypadku zastosowania przez organ podatkowy negatywnej dla podatnika interpretacji wskazanych wyżej przepisów, jak wskazuje orzecznictwo sądów administracyjnych, często korzystnym rozwiązaniem może być wejście w spór z organem podatkowym. Oczywiście ocena prawna dotyczy każdej indywidualnej sytuacji i może być różna w zależności od danego stanu faktycznego.

Przykładami bieżących oraz pozytywnych dla podatników orzeczeń są m.in. wyrok WSA w Rzeszowie z 20 lipca 2017 r. (I SA/Rz 316/17) oraz wyrok WSA we Wrocławiu z 17 maja 2017 r. (I SA/Wr 44/17).

- Pierwsze ze wskazanych orzeczeń zostało wydane w odniesieniu do sytuacji, w której spółka oddelegowująca pracowników poza granice kraju zapewnia im nieodpłatny nocleg. Mając na uwadze fakt, że to sam pracodawca decyduje o oddelegowaniu pracownika, skład orzekający uznał, że zapewniany pracownikom nocleg leży w interesie pracodawcy. Świadczenie takie nie może tym samym stanowić przychodu pracowników. W ustnym uzasadnieniu wyroku wskazano, że pracownicy wykonują pracę poza miejscem zamieszkania, więc trudno dopatrzeć się tutaj korzyści dla pracownika.

- Z kolei w stanie faktycznym, którego dotyczył drugi ze wskazanych wyżej wyroków, płatnik (zleceniodawca) uzyskał negatywną interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego. Organ interpretacyjny uznał, że świadczenie stanowi przychód zleceniobiorców w PIT w sytuacji, gdy zleceniodawca zapewnia zleceniobiorcom nieodpłatnie zakwaterowanie oraz transport zbiorowy na trasie pomiędzy miejscem zakwaterowania a miejscem wykonywania powierzonych zadań w ramach umowy zlecenia. Sąd uchylił wydaną interpretację indywidualną i uwzględniając argumentację bazującą na wytycznych wykładni wskazanych przez Trybunał Konstytucyjny uznał, że świadczenia służyły interesowi zleceniodawcy, a nie zleceniobiorców, w związku z czym nie powinny stanowić przychodu tych ostatnich w rozumieniu przepisów ustawy o PIT. Warto zaznaczyć, że nie jest to pierwsze pozytywne dla podatników orzeczenie dotyczące zbliżonego stanu faktycznego, które wydał WSA we Wrocławiu.

Co z ZUS

Niestety, problemy interpretacyjne przedsiębiorców nie kończą się na aspektach podatkowych. Jak się okazuje fakt, że dane świadczenie nie jest przychodem w rozumieniu przepisów podatkowych, w praktyce ZUS i w orzecznictwie sądów powszechnych i Sądu Najwyższego wcale nie musi oznaczać, że świadczenie takie nie stanowi podstawy dla obliczenia składek na ubezpieczenia społeczne.

Należy pamiętać, że co do zasady, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych stanowi przychód, o którym mowa w art. 4 pkt 9 i 10 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Pierwszy z wymienionych przepisów odsyła bezpośrednio do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi, co do zasady, przychód określony na podstawie ustawy o PIT. Warto zaznaczyć, że najczęściej wymiar podstawy składek na ubezpieczenia społeczne przekłada się również na ustalenie wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Podstawa podstawie nie równa

Mając na uwadze przychylne podatnikom orzecznictwo sądów administracyjnych, które w określonych stanach faktycznych uznają, że przyznane świadczenia, które służą interesom pracodawcy/zleceniodawcy, nie są przychodem pracowników/zleceniobiorców w PIT, uzasadnioną konkluzją byłoby, że wartość takich świadczeń nie stanowi również podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Niestety, orzecznictwo sądów powszechnych zdaje się nie uwzględniać tego istotnego argumentu bazującego na wykładni językowej i systemowej. Jaskrawym przykładem rozbieżności w wykładni jest uchwała Sądu Najwyższego (skład trzyosobowy) z 23 lipca 2015 r. (III UZP 14/15) dotycząca świadczeń w postaci zakwaterowania zapewnianego pracownikom. W uzasadnieniu przywołanej uchwały Sąd Najwyższy wskazał, że świadczenia ponoszone przez pracodawcę z tytułu zapewnienia pracownikowi zakwaterowania (noclegu) są kwalifikowane w judykaturze i doktrynie różnorako, niezależnie jednak od tego, jak świadczenie wymienione w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zostanie zakwalifikowane, wartość każdego z nich stanowi w świetle tego przepisu przychód ze stosunku pracy.

Wykładnia taka kłóci się z konkluzjami Trybunału Konstytucyjnego oraz, w przeważającej mierze, z orzecznictwem sądów administracyjnych. Wracając do wytycznych wskazanych przez Trybunał w wyroku K 7/13, należy zauważyć, że Trybunał wyraźnie wskazał na wcześniej wspomniane cechy istotne kategorii „innych nieodpłatnych świadczeń" jako przychodu w rozumieniu przepisów podatkowych. W przypadku niespełnienia tych kryteriów nie można w takim razie mówić o przychodzie (w odróżnieniu od tezy wyrażonej w uchwale Sądu Najwyższego).

Zdaniem autora

Sąd Najwyższy powinien się wypowiedzieć w sprawie składek - Leszek Marciniak, starszy konsultant w zespole ds. PIT w KPMG w Polsce

Przywołane w artykule orzeczenia sądów administracyjnych, mówiące o tym, że zapewnienie pracownikowi/zleceniobiorcy noclegu nie powoduje powstania po jego stronie przychodu, należy ocenić pozytywnie. Składy orzekające wnikliwie przeanalizowały stany faktyczne i uwzględniając kierunek wskazany przez Trybunał Konstytucyjny (wyrok K 7/13) słusznie uzasadniały, że aby mówić o przychodzie pracownika/zleceniobiorcy, świadczenie musi zostać przyznane w interesie tej osoby, a nie w interesie zapewniającego świadczenie. Niestety, podatkowe organy interpretacyjne dość często stosują jeszcze w podobnych sprawach błędną wykładnię nastawioną na wykazanie obowiązków podatkowych.

Z kolei, mając na uwadze kontrowersje dotyczące zaliczania wartości zapewnianych zatrudnionym noclegów do podstawy wymiaru składek ZUS należy mieć nadzieję, że sądy powszechne, rozpatrując sprawy dotyczące kwestii wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w zakresie nieodpłatnych świadczeń, będą brały pod uwagę ze wszech miar słuszną wykładnię Trybunału Konstytucyjnego. Być może temat ten stanie się przedmiotem kolejnej uchwały Sądu Najwyższego. Z pewnością byłoby to pożądane z punktu widzenia płatników składek i samych ubezpieczonych.

PIT

W ostatnim czasie często komentowanym tematem jest bieżące podejście organów podatkowych do opodatkowania PIT nieodpłatnych świadczeń po stronie pracowników / zleceniobiorców, w tym świadczeń w postaci zapewnianych przez pracodawców noclegów.

Wątpliwości interpretacyjne i częste spory organów podatkowych z podatnikami dotyczą wykładni pojęcia „nieodpłatne świadczenia" na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów