Który podmiot ujmie korekty po podziale przez wydzielenie

Jeżeli przychód i koszty dotyczące wydzielanej działalności powstały do dnia poprzedzającego dzień wydzielenia, to prawa i obowiązki dotyczące ich rozliczenia powinny być uwzględnione w rachunku spółki dzielonej.

Aktualizacja: 29.06.2016 08:52 Publikacja: 29.06.2016 06:30

Który podmiot ujmie korekty po podziale przez wydzielenie

Foto: 123RF

Spółka przejęła zorganizowaną część przedsiębiorstwa wydzieloną ze spółki dzielonej. Która z tych spółek powinna ująć w swoim rachunku podatkowym faktury korygujące sprzedaż związaną z działalnością wydzielonego oddziału, zrealizowaną do dnia podziału? – pyta czytelnik.

Sprawę ujmowania faktur korygujących w przypadku wydzielenia ze spółki dzielonej zorganizowanej części przedsiębiorstwa rozstrzygnęła Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 2 maja 2016 r. (IBPB-1-2/4510-367/16/MM).

Spółka z o.o. (dalej: wnioskodawca) zwróciła się z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej w zakresie ustalenia podmiotu uprawnionego do ujmowania w rozliczeniu CIT faktur korygujących dotyczących sprzedaży związanej z przeniesioną zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa (dalej: ZCP). Wnioskodawca wskazał, że w wyniku podziału spółki dzielonej przez wydzielenie (w trybie art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h.), do wnioskodawcy została wydzielona ZCP w postaci oddziału spółki dzielonej (dalej: oddział). Jednocześnie pozostająca w spółce dzielonej część majątku również stanowiła ZCP.

W ramach funkcjonowania oddziału w pytającej spółce w przyszłości może okazać się konieczne wystawianie faktur korygujących (in minus oraz in plus), w szczególności:

- po dniu podziału może powstać obowiązek wystawienia faktur korygujących w stosunku do sprzedaży związanej z działalnością wydzielonego oddziału, zrealizowanej do dnia podziału;

- po dniu podziału mogą także zostać otrzymane faktury korygujące zakupy związane z wydzielonym oddziałem za okres przed dniem podziału.

Wnioskodawca nie wykluczał również, że w przyszłości konieczne będą korekty deklaracji i zeznań podatkowych spółki dzielonej za okres do dnia podziału, a obowiązek złożenia korekty deklaracji będzie wynikał z korekty przeszłych rozliczeń związanych z wydzielonym oddziałem.

Wnioskodawca zapytał, który z podmiotów (wnioskodawca jako spółka przejmująca ZCP czy spółka dzielona) powinien ujmować w swoim rozliczeniu CIT faktury korygujące dotyczące sprzedaży związanej z wydzielonym ZCP sprzed dnia podziału (co do której przychód powstał przed dniem podziału), jeżeli faktury korygujące będą wystawiane po dniu podziału.

Pytająca spółka uważała, że jest ona zobligowana do ujęcia korekt faktur sprzedażowych zmniejszających albo zwiększających przychody, związanych z wydzieloną ZCP, w zakresie sprzedaży, w odniesieniu do której przychód należny powstanie w roku podziału, w okresie po dniu podziału.

Organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. Stwierdził, że w przypadku faktur dotyczących sprzedaży, w odniesieniu do której przychód należny powstał w zakończonym roku podatkowym przypadającym w okresie przed dniem podziału oraz w latach poprzedzających, a także w okresie od początku roku podatkowego, w którym nastąpił podział, do dnia podziału, podmiotem uprawnionym do ujęcia takich faktur korygujących będzie spółka dzielona. Z kolei faktury korygujące związane z wydzieloną ZCP dotyczące sprzedaży, która dla celów CIT powinna zostać rozpoznana jako przychód należny w dniu lub po dniu podziału, powinny być ujęte przez wnioskodawcę w jego wyniku podatkowym.

Zdaniem autora

Mateusz Pach, konsultant we wrocławskim biurze Deloitte Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

Instytucję prawną przejścia praw i obowiązków podatkowych w sytuacji podziału przez wydzielenie reguluje art. 93c ordynacji podatkowej. Opisane w tym przepisie zasady przejścia praw i obowiązków noszą nazwę sukcesji generalnej. W przypadku podziału przez wydzielenie sukcesja ta nabiera szczególnego charakteru, tj. sukcesji generalnej częściowej. Oznacza to, że podmiot wydzielany przejmuje tylko te prawa i obowiązki, które zostały mu przypisane w planie podziału. W przypadku podziału przez wydzielenie decydujące znaczenie ma okoliczność, czy dane prawo lub obowiązek powstało i istniało przed dniem wydzielenia.

Dlatego, jeżeli przychód podatkowy i koszty podatkowe dotyczące wydzielanej działalności powstały do dnia poprzedzającego dzień wydzielenia, to prawa i obowiązki dotyczące rozliczenia takich przychodów i kosztów nie powinny być przedmiotem sukcesji na podstawie art. 93c o.p., i jako takie powinny podlegać uwzględnieniu w rozliczeniach spółki dzielonej. Moment powstania zobowiązania podatkowego nastąpił bowiem już przed prawnym wydzieleniem oddziału.

Mając na uwadze ogólne zasady powstawania przychodów wynikające z ustawy o CIT (zawarte w art. 12 ust. 3–3f) należy stwierdzić, że przychody związane z działalnością spółki dzielonej powstałe przed dniem podziału powinny zostać rozliczone przez spółkę dzieloną. Przychody związane z działalnością wydzielonej części do dnia wydzielenia stanowiły bowiem integralną część rozliczeń podatkowych spółki dzielonej.

W odniesieniu do ujmowania faktur korygujących należy wskazać, że nowelizacja ustawy o CIT obowiązująca od 1 stycznia 2016 r. wprowadziła określone rozwiązania w tym zakresie. Polegają one na tym, że fakty mające wpływ na korektę przychodów lub kosztów uzyskania przychodów, które nastąpiły w późniejszym okresie rozliczeniowym, nie będą rozpoznawane ze skutkiem wstecz, lecz rozliczane w bieżącym okresie rozliczeniowym. Zasada ta znajduje jednak zastosowanie tylko do tych przypadków, w których korekta nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką. W przypadku korekty spowodowanej błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką obowiązuje zasada korygowania ze skutkiem wstecz.

Odnosząc te rozważania do komentowanej interpretacji należy zgodzić się ze stanowiskiem zaprezentowanym przez pytającą spółkę oraz organ podatkowy. Niemniej trzeba zwrócić również uwagę na kluczową w przedmiotowej analizie przyczynę wystawienia faktury korygującej. Gdy przychód podatkowy związany z działalnością wydzielanej ZCP osiągnie spółka dzielona, a faktura korygująca wystawiona w dniu lub po dniu podziału będzie wynikiem błędu rachunkowego lub innej omyłki, to spółka dzielona (a nie wnioskodawca) powinna być uprawniona do korekty uzyskanego przychodu. Natomiast w przypadku przychodów osiąganych przez spółkę dzieloną, gdy faktura korygująca będzie wystawiona w dniu lub po dniu podziału oraz będzie spowodowana innymi okolicznościami, do jej ujęcia uprawniony powinien być wnioskodawca.

Trzeba pamiętać o znaczeniu przyczyny wystawienia korekty

Spółka przejęła zorganizowaną część przedsiębiorstwa wydzieloną ze spółki dzielonej. Która z tych spółek powinna ująć w swoim rachunku podatkowym faktury korygujące sprzedaż związaną z działalnością wydzielonego oddziału, zrealizowaną do dnia podziału? – pyta czytelnik.

Sprawę ujmowania faktur korygujących w przypadku wydzielenia ze spółki dzielonej zorganizowanej części przedsiębiorstwa rozstrzygnęła Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 2 maja 2016 r. (IBPB-1-2/4510-367/16/MM).

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Prawo dla Ciebie
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego